Epic Games kërkon kthimin e Fortnite në App Store të Koresë së Jugut

Gushtin e kaluar, u bë një vit që nga tërheqja e Fortnite nga App Store dhe Google Play Store, pas shtoni një sistem pagese në lojën që anashkaloi metodat e vetme të pagesës që Apple dhe Google pranojnë në dyqanet e tyre dixhitale.

Ndërsa presim verdiktin e gjyqit që u përball me Epic dhe Apple disa muaj më parë, në Korenë e Jugut ata vazhduan në fillim të shtatorit, duke detyruar Apple dhe Google lejoni alternativa për blerjet brenda aplikacionit. 

Duke përfituar nga ky ligj i ri, Epic Games e ka njoftuar këtë i ka kërkuar Apple të kthehet në Apple Store dhe të qenit në gjendje të nisë Fortnite në Korenë e Jugut. Në cicërimën e publikuar nga llogaria e Epci Games, ne mund të lexojmë:

Epic i ka kërkuar Apple të rivendosë llogarinë tonë të zhvilluesit Fortnite. Epic synon të rifillojë Fortnite në iOS në Kore duke ofruar pagesa si për Epic ashtu edhe për Apple në mënyrë paralele në përputhje me ligjin e ri Korean.

Përgjatë gjykimit me të cilin janë përballur të dy kompanitë, Apple e ka pohuar vazhdimisht këtë do të lejonte Fortnite të kthehej në App Store nëse opsioni i pagesave direkte hiqet në përputhje me udhëzimet e App Store dhe se nuk do të ndëshkonte Epic për padinë me të cilën është përballur.

Synimi i Epic është lançoni Fortnite në Korenë e Jugut me sistemin e pagesave që kishte loja kur u hoq nga App StoreTani që ligjet e këtij vendi e kanë vërtetuar atë të drejtë, edhe pse tani për tani, Apple ende nuk i ka përditësuar udhëzimet për t'u përshtatur me këtë ndryshim sepse nuk ka hyrë në fuqi.

Vendimi i Koresë së Jugut është më se i mundshëm ndikojnë në aktgjykimin e gjykimit mes dy kompanive, një vendim që për momentin duket se do të marrë ende disa muaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.