Epic Games detyrohet të paguajë 6 milionë dollarë për Apple sipas vendimit të fundit

Sot është një festë për Apple, është dita në të cilën djemtë nga Cupertino do të kthehen në skenë, virtualisht, për të prezantuar pajisjet e markës më të fundit. Një iPhone i ri 13, por pa dyshim ajo që është në qendër të vëmendjes është Apple Watch Series i ri 7 që premton një ndryshim të madh. Por ne do t'i lëmë të gjitha këto për disa orë ... Tani kthehemi në një nga telenovelat teknologjike që ka prekur më shumë Apple: lufta me Epic GamesMe Një luftë që duket se ka marrë fund dhe që ka dalë "në favor" të Apple. Epic Games i ka paguar Apple 6 milionë dollarë pas vendimit kundër saj. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet.

Dhe është se në fund ankesat e Epic Games nuk janë të kota. E pagesa që Epic Games duhet t'i bëjë Apple është në konceptin e dëmeve për shkak të gjithë rrëmujës që kanë përfshirë markën Cupertino. Para heqjes së Fortnite nga Apple Store, Epic Games fitoi 12 milion dollarë nga Fortnite dhe për këtë arsye Epic Games duhet t'i paguajë Apple 30% në konceptin e komisionit të Apple për të ardhurat midis gushtit dhe tetorit të vitit 2020, dhe 30% të tjera për të ardhurat midis 1 nëntorit të atij viti dhe datës së dështimit. Sipas gjyqtarit të çështjes, Apple nuk ka një monopol mbi lojërat mobile dhe prandaj ky gjykim nuk kishte vend.

Po, gjithashtu detyron Apple të lejojë zhvilluesit të shtojnë butona lidhjeve të jashtme në mënyrë që ata t'i lejojnë përdoruesit e tyre paguani direkt pa kaluar kontrollin e AppleMe Nga ana e Epic, ata pohojnë se do të vazhdojnë të luftojnë për konkurrencë të drejtë midis metodave të pagesës brenda aplikacionit dhe dyqaneve të aplikacioneve. Dhe ata gjithashtu e konfirmojnë këtë Fortnite nuk do të kthehet kurrë në App Store iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.