Më në fund, CEO i Disney Bob Iger largohet nga bordi i drejtorëve të Apple

Bob Iger

Meqenëse Apple dhe Disney planifikojnë të krijojnë një shërbim video streaming u njoftuan, shumë është thënë në lidhje me mundësinë që Shefi Ekzekutiv i Disney Bob Iger do të duhet të largohet nga pozicioni i tij në bordin e drejtorëve të Apple.

CEO dhe presidenti i Disney ka dhënë dorëheqjen nga bordi i drejtorëve të Apple, sipas një deklarate dërguar nga Apple në SEC, Komisionin e Shkëmbimeve të Letrave me Vlerë të SHBA. Iger dha dorëheqjen nga posti i tij në 10 Shtator, të njëjtën ditë që Apple njoftoi zyrtarisht datën e fillimit dhe çmimin e shërbimit të saj video streaming.

Do të jetë më 1 nëntor kur Apple TV + do të hyjë në punë dhe do ta bëjë këtë për vetëm 4,99 euro në muaj. Po, nëse blini një iPhone, iPad, iPod ose Mac, Apple do t'ju ofrojë shërbimin plotësisht falas për vitin e parë.

Iger deklaroi prillin e kaluar se ai nuk mendoi se roli i tij në bordin e drejtorëve të Apple ishte joproblematik në këtë kuptim, pasi që sa herë që diskutohen çështje që lidhen me shërbimin video streaming, Iger largohet nga takimi. Iger tha që kjo ndodhi shumë rrallë, pasi në atë kohë, biznesi televiziv ishte ende shumë i vogël për Apple krahasuar me ndarjet e pajisjeve.

Por pasi të jetë njoftuar data e fillimit për shërbimin video streaming të Apple që ka ndryshuar dhe Apple dëshiron përqendroni përpjekjet tuaja të ardhshme në këtë rrjedhë të re të të ardhurave gjenden në kategorinë e shërbimeve.

Iger u bashkua për herë të parë në bordin e drejtorëve të Apple në 2011, një muaj pasi Steve Jobs ndërroi jetë, ish CEO i Apple. Me largimin e Iger, bordi i drejtorëve të Apple ka shtatë anëtarë (Art Levinson, James Bell, Al Gore, Tim Cook, Andrea Jung, Ronald Sugar dhe Susan Wagner), duke e bërë atë një nga kompanitë e teknologjisë me pozicionet më të pakta brenda bordit të drejtorëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.