Më shumë se 200 milion iPhone të shitur gjatë vitit 2015

Shitjet e iPhone

Veryshtë shumë me siguri keni lexuar që Apple po humbet pozicionin e saj në treg dhe se iPhone nuk funksionon më siç duhet. Sidoqoftë, realiteti është se ka tituj mjaft tabloidë që interpretojnë të dhënat ashtu si duan. Tabela që shihni vetëm sipër këtyre linjave është ajo që analizon të dhënat e shitjeve të prodhuesve kryesorë të celularëve në botë. Për më tepër, ajo ju ofron krahasimet midis 2015 dhe 2014 dhe midis tremujorëve të fundit të çdo viti. Dhe askund nuk është parë që Apple të ketë rënë siç përmbledhin disa. Përkundrazi e kundërta e plotë.

Samsung mbetet në krye të listës dhe vazhdon të jetë marka që shet më shumë telefona celularë në të gjithë botën. Këtë vit ata kanë arritur në 319,7 milion, krahasuar me pak më shumë se 317 në 2014. Nga ana e saj, Apple qëndroi në 192,7 milion në 2014 dhe u rrit në 231,5 milion njësi në 2015. Ku është? Është rënia? E vërteta është se është e vështirë për t’u kuptuar, megjithëse nëse marrim parasysh se më shumë marka kanë hyrë në sektor me forcë dhe se kjo zbret një pjesë të byrekut total, atëherë në përqindje mund të thuhet se Apple e humbi pjesën e saj, megjithëse vetëm sepse ka më shumë përdorues dhe më shumë marka. Por në terma realë, ajo vazhdon të rritet nga viti në vit.

Pikërisht brenda atyre markave që sapo kanë bërë një debutim të fortë në treg Huawei duhet të theksohet. Kina ka kaluar nga shitja e 74,1 milion telefonave inteligjentë në 2014 në një shumë të madhe 107,1 milion në 2015 dhe tashmë është pozicionuar si prodhuesi i tretë për sa i përket vëllimit të shitjeve. Nga ana e saj, Xiaomi tregon dobësinë e saj sepse humbet medaljen e bronztë. Edhe kështu, ajo vazhdon të rritet, megjithëse në një mënyrë më të moderuar, duke shkuar nga 61,1 milion në 2014 në 72 milion në të gjithë 2015.

Çfarë mendoni për të dhënat? Ndonjëherë ju duhet të shikoni për ta kuptuar titujt shumë bie shumë në sy dhe joreale si ato të disa gazetave që kanë qenë të pranishme këtë javë në informacionin mbi teknologjinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nicolas dijo

  Më shumë se 200 do të jenë

 2.   Sebastian dijo

  Nuk e di, por kam përshtypjen se Cristina është një nga ato që kopjon dhe ngjit një histori dhe nuk shqetësohet ta lexojë. E them sepse sa herë që bën një botim, ka gabime të këtij lloji… (më shumë se 300 milion iPhone të shitur) shoh që më shumë se 300 janë Samsung. gjithsesi.

 3.   Nacho dijo

  Përshëndetje, me të vërtetë kishte një gabim në titull që tashmë e kemi korrigjuar. Falni shtypjen e gabuar pasi pjesa tjetër e artikullit u sqarua mirë. Të gjitha të mirat!