Si funksionon modaliteti i përqendrimit në iOS 15

Është një nga risitë kryesore të iOS 15 që do t'ju ndihmojë të mos shqetësoheni nga njoftimet e panevojshme në periudha të ndryshme të ditës. Gjumi, puna, sporti... merrni vetëm atë që ju intereson kur ju intereson, dhe këtu ne ju tregojmë se si.

Do Not Disturb është në iOS për disa vite tani, aq sa e kam përdorur për të shmangur njoftimet dhe telefonatat në momente të papërshtatshme, si kur jam duke fjetur. Gjatë gjithë kësaj kohe më kanë munguar disa opsione personalizimi që Appel dukej se hezitonte t'i shtonte, Megjithatë, me iOS 15, nuk ka mbërritur asnjë opsion i ri, por një rimendim i plotë i këtij funksioni që ne tani mund ta personalizojmë shumë më tepër nga sa do të kishim menduar ndonjëherë. Në fakt, jo vetëm që mund të personalizojmë modalitetin Mos shqetëso, por mund të krijojmë mënyra të tjera me cilësime krejtësisht të ndryshme për kohën kur jemi në punë, kur bëjmë sport, lexojmë ose në situatën që duam të konfigurojmë.

Cili është qëllimi i përdorimit të modalitetit Mos shqetëso ose ndonjë prej varieteteve të tij? Epo, ndërsa është aktive, ne nuk do të marrim njoftime ose telefonata. Marrja e një emaili në 4 të mëngjesit dhe zgjimi nga tingulli i njoftimit nuk rekomandohet. E njëjta gjë vlen edhe për Reel-in më të fundit të ngarkuar nga shoku juaj i banesës në Instagram. Megjithatë, nëse nëna juaj ju telefonon në 5 të mëngjesit, mund të dëshironi që telefoni juaj t'ju zgjojë. Këtu vjen rëndësia e përdorimit të këtyre mënyrave në vend që ta fikni telefonin ose ta vendosni në modalitetin e aeroplanit, një nga opsionet që përdorin shumë njerëz. Nëse e fikim celularin, askush nuk ka mundësi të më kontaktojë dhe kam njerëz që dua t'i bëj në çdo kohë, edhe nëse jam duke fjetur.

Nëse shkoni në punë, atëherë ndoshta e hapni dorën pak më shumë, dhe jo vetëm që lejoni nënën tuaj t'ju shqetësojë, ndoshta ju tashmë lejoni thirrje nga shkolla e fëmijëve tuaj, ose nga vëllai juaj. Ju mund të mos dëshironi njoftime nga Instagram, por dëshironi nga Mail ose Slack. Dhe kur studioni, është më mirë të çaktivizoni të gjitha njoftimet e të gjitha aplikacioneve, por dëshironi që mesazhet e partnerit t'ju paralajmërojnë. Me Mënyrat e Përqendrimit, e gjithë kjo është e mundur, dhe nëse dëshironi, mund të vendosni mënyra të ndryshme me cilësime krejtësisht të ndryshme. Madje mund të bëni që disa faqe në ekranin tuaj kryesor të zhduken për të shmangur shpërqendrimet.

Dhe si mund t'i aktivizoj të gjitha këto modalitete? Epo, mund ta bëni lehtësisht nga Qendra e Kontrollit ose përmes Siri, ose mund të vendosni orare nëse rutinat tuaja janë mjaft të vendosura. Madje ju mund të vendosni automatizimet në mënyrë që kur të arrini në një vend të aktivizohet një modalitet specifik: Modaliteti i punës kur shkoni në vendin tuaj të punës, Modaliteti i ushtrimeve kur shkoni në palestër. Dhe kur i lëshoni, ato fiken automatikisht.

Të gjitha këto opsione dhe shumë të tjera mund të konfigurohen në këto mënyra të përqendrimit, siç ju tregojmë në video, në të cilën shpjegojmë të gjitha hapat e konfigurimit, opsionet e ndryshme të disponueshme dhe si t'i aktivizoni dhe modifikoni ato menjëherë. Nëse nuk e keni provuar ende, ju këshilloj ta provoni sepse me siguri do t'ju bindë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.