macOS Big Sur, një ndërrim pamjesh për azhurnimin më të mirë të macOS

Risitë kryesore të iPadOS dhe iOS kishin dalë për disa muaj. Sidoqoftë, lajmet për macOS nuk kishin qenë pjesë e rrjedhjeve të fundit, madje dyshimet për emrin e tij kanë zgjatur deri para pak minutash. Më në fund, emri përfundimtar i azhurnimit të ri është macOS Big Sur, azhurnimi më i mirë i macOS deri më tani. Qëllimi kryesor i Apple me këtë azhurnim ishte të përmirësojë dhe të ridizenjojë elementet kryesore të dizajnit të të gjithë ekosistemit, duke arritur një mënyrë të re dhe të freskët të rregullimit të elementeve: më kompakt dhe më të tejdukshëm.

Rizenjimi i të gjitha ikonave dhe elementeve në macOS Big Sur

Apple ka vendosur t'i japë një goditje macOS Big Sur, azhurnimin e ri të shkëlqyeshëm të sistemit operativ Mac. Këtë herë ne e shohim një pamje gjithëpërfshirëse dhe e plotë e elementeve të ndërfaqes nga macOS. Nga ana tjetër, secila prej ikonave të aplikacioneve vendase që vijnë të instaluara paraprakisht në macOS janë modifikuar dhe ridizenjuar. Këto ikona të reja përfshijnë thellësia, ndriçimi i ri, hijet dhe stilizimi. Ikonat ruajnë thelbin, por modifikojnë pamjen e tyre.

Sa i përket brendësisë së aplikacioneve, ne gjithashtu shohim një dizajn të ri të kujdesshëm. Në këtë dizajn të ri, bie në sy transparenca me sfondin e desktopit, një pamje më e qartë dhe më transparente si ajo që mund të shohim në iOS 7 dhe një rritje e ngjyrës brenda vetë aplikacionit. Qoshet janë më të rrumbullakosura dhe duket se jemi në trampolinë të iPad-it tonë me iPadOS, a po i afrohemi një kryqëzimi midis të dy sistemeve operative?

Përgjigja është po, pasi ka shumë aplikacione që janë zhvilluar tashmë nën "Catalyst", projekti që Apple prezantoi vite më parë që përbëhej nga bëni aplikacione universale që do të bëhet i pajtueshëm nga iOS dhe iPadOS në macOS pa ndërlikime më të mëdha në kodin e tij. Disa nga këto aplikacione janë: Mesazhet dhe Hartat Apple, ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.