MagSafe punon me karikues PD 20W, dhe jo vetëm me Apple

Mbushës MagSafe dhe mëngë silikoni MagSafe

Apple njoftoi karikuesin e ri MagSafe në prezantimin e iPhone 12. Pavarësisht besimit popullor, nuk punon vetëm me karikuesin Apple 20W, ne ju tregojmë se cilat karikues mund të përdorni.

Sistemi i ri i MagSafe i Apple lejon që karikimi pa tela i iPhone 12 të shkojë deri në 15W, si dhe të hap derën për një numër të madh të aksesorëve të rinj që përfitojnë nga sistemi i magnetit të iPhone dhe rastet e tij të përputhshme. Dukej se vetëm karikuesi 20W USB-C i Dorëzimit të Energjisë së Apple ishte i pajtueshëm me këtë MagSafe të ri, por realiteti është se Apple nuk e ka kufizuar në mënyrë të çuditshme këtë funksionalitet, dhe ju duhet vetëm një karikues që është në përputhje me specifikimet shumë specifike, të cilat gjithashtu nuk janë arbitrare dhe që janë në AppleInsider kanë shpjeguar shumë qartë.

MagSafe me Apple Watch

Dorëzimi i energjisë 3.0

Dorëzimi i energjisë është një protokoll që siguron komunikim të saktë midis ngarkuesit dhe pajisjes që po karikohet, në mënyrë që fuqia e karikimit të pajisjes të kontrollohet sipas nevojës dhe specifikimeve të saj. Në këtë mënyrë, edhe nëse përdorni një karikues shumë të fuqishëm me një pajisje që nuk mbështet aq shumë energji, nuk do të keni ndonjë problem sepse Ai do të marrë vetëm energjinë që mund të marrë, për të shmangur dëmtimin e baterisë ose vetë pajisjes. Me Dorëzimin e Energjisë një karikues mund të ofrojë energji nga 5V në 20V dhe pajisja juaj do të marrë vetëm ato që janë në përputhje me të.

Në mes të vitit 2019 u lançua një azhurnim i këtij Dorëzimi të Energjisë, versioni 3.0, i cili është ai me karikuesin e ri USB-C që përfshihet në iPad Air 2020 ose që mund ta blini tani në Apple Store për 25 €. Me Power Delivery 3.0 nuk ka vetëm një komunikim ngarkues-pajisje për të ditur se çfarë energjie mund të pranojë, por gjithashtu adaptori merr informacion në lidhje me temperaturën e pajisjes ose ndonjë mosfunksionim të mundshëm.

Karikuesi Apple është i pajtueshëm me Power Delivery 3.0 me një fuqi 20W, por gjithashtu ka specifikime shumë specifike që janë ato që i duhen çdo ngarkuesi për të qenë i pajtueshëm me MagSafe: 9V dhe 2.2A. Vetëm me këto specifikime specifike do të merrni që MagSafe të rimbushë iPhone 12 tuaj në 15W, dhe edhe nëse përdorni një karikues më të fuqishëm (60W), rimbushja e iPhone me MagSafe do të bjerë në 10W. Dhe kjo është arsyeja pse karikuesi 18W që deri më tani ishte përfshirë në iPad Pro, i cili nuk është i pajtueshëm me Power Delivery 3.0, nuk funksionon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   metus dijo

  Në fund të fundit, unë më në fund e kuptoj atë dhe është e qartë për mua, se po, unë nuk e komplikova jetën time dhe nesër kam marrë një mollë, 25 euro nuk është e shtrenjtë, dhe për ata prej nesh që nuk kuptojmë asgjë nga volt, watts dhe amp, më mirë shkoni te gjëja e sigurt. Faleminderit për shpjegimin tuaj shumë të qartë.

 2.   Alberto delisau dijo

  Kaq shumë të ashtuquajtur "specialistë" në kanalet YouTube dhe podkaste që ankohen për t'u ankuar, duke studiuar vështirë pse dhe duke bërë kontrastin e lajmeve kundër burimeve të besueshme ... Dhe iPhone News vjen dhe, si gjithmonë, duke na siguruar informacione TE ART.

  Faleminderit edhe një herë