Maja e Lapsit të Mollës mund të ketë një buton

Pencil Apple

Apple Pencil është tashmë në versionin e tij të dytë. Një element aq i thjeshtë dhe i dizajnuar mirë sa është kjo gjeneratë e dytë, duket se nuk mund të evoluojë më tej. Por duke i ditur ata nga Cupertino, jam i sigurt që ata tashmë kanë në plan tipare të reja për t'i shtuar diçkaje aq të thjeshtë sa një laps i përgjakur.

Karikim pa tel, me sensorë lëvizje për të shmangur mbajtjen e butonave dhe këshilla të këmbyeshme për shkak të konsumimit. Vështirë për tu përmirësuar. Epo këtë javë kompania ka fituar një patentë të re ...për majën e lapsit të mollës!

Në një patentë të dhënë nga Zyra e Patentave dhe Markave të Tregtisë të Shteteve të Bashkuara këtë javë me titull "Stylus me adaptor hyrje«, Apple ofron një numër të bashkëngjitjeve që mund të aplikohen në gjeneratat aktuale të Apple Pencil. Ndërsa ofrohen një numër opsionesh, duke përfshirë versione shumë të inxhinieruara, koncepti kryesor është që maja e majë shkruese të mbetet si sot.

Propozimi i Apple bazohet në idenë se maja e Lapsit të Apple të jetë në gjendje të masë presionin, si kur shtypni një sipërfaqe ashtu edhe kur tërheqni. Kur ndërhyhet leva ose seksioni i butonit të adaptorit, kjo ushtron një forcë në majën e lapsit, zakonisht në një pikë të lartë në majë të lëvizshme në mënyrë që të mos ndërhyjë në aktivitetin normal të vizatimit ose shkrimit.

Pencil Apple

Një këshillë e re për Apple Pencil me një buton në formë levë.

Duke zbuluar këtë forcë të dytë, është e mundshme që Lapsi i Mollës të përcaktojë që aksesori po përdoret dhe mund ta regjistrojë atë si ekuivalentin e një shtypje butoni ose një klikim, si një buton miu. Në varësi të lëvizjes së shtojcës, ajo teorikisht mund të tërheqë majën jashtë, e cila mund të sigurojë një nivel të rezistencës ndaj presionit të ushtruar në levë.

Patenta rendit shpikësit e saj si Jae Hwang Lee, Frank Angermann, Killian J,. Poore, dhe David M. Schattel. Kjo skedar Apple tha patentën nuk do të thotë që projekti do të realizohet. Kompania regjistron mijëra patenta që nuk arrihen kurrë. Por për shkak të kostos së ulët që përfaqësojnë këto përpjekje, ato patentojnë çdo ide "për çdo rast".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.