Apple ka një ekip në Kanada duke punuar në një sistem operativ për makinat

CarPlay-02

Apple ka dhjetra inxhinierë softuerësh në Kanada për të punuar në ndërtimin e një sistemi operativ për makinat.Një lëvizje e rrallë për një kompani që shpesh pret projekte kërkimi dhe zhvillimi pranë selisë së saj në Cupertino, California, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

Shumë prej inxhinierëve që punojnë në Kanada u punësuan gjatë vitit të kaluar dhe rreth dy duzina erdhën nga BlackBerry QNX Ltd., një ofrues kryesor i softverit të automobilave. Ata kërkuan të mos identifikoheshin për të diskutuar detajet e një projekti sekret.

Inxhinierët tani punojnë në një zyrë të Apple në lagjen Otava të Kanata, rreth pesë minuta në këmbë nga QNX. Apple ktheu sytë nga punonjësit e QNX për shkak të ekspertizës së tyre në zhvillimin e përbërësve kritikë të sistemeve operative dhe menaxhimit të energjisë, tha një ish-ekzekutiv i QNX.

Punësimi më i dukshëm i QNX ishte CEO i tij, Dan Dodge. Që nga bashkimi me iniciativën e Apple Project Titan në fillim të këtij viti, ai ka marrë një rol më të madh duke mbikëqyrur sistemin operativ për makinën, duke ndarë kohën e tij midis Kanadasë dhe Kalifornisë, thanë njerëzit. Një tjetër punësim i dukshëm është Derrick Keefe, i cili u largua nga QNX vitin e kaluar pas më shumë se një dekade si kryeinxhinier.

Sistemi operativ i makinave është bërthama e softuerit të një platforme të ardhshme makinash Apple, në të njëjtën mënyrë si iOS në iPhone. Një ekip i Apple po zhvillohet një program i pavarur që do të drejtojë automjetet e ardhshme vetë-drejtuese dhe do të funksionojë në sistemin operativ.

Softueri i pavarur ishte vetëm një nga shumë tiparet e planifikuara për t'u ekzekutuar në sistemin operativ të makinës. Për shembull, inxhinierët e Apple dhe vizioni i një ekran me kokë lart që tregon aplikacione të tilla si harta që mund të manipulohen nga një asistent dixhital i bazuar në zë (Siri).

Fati i këtyre veçorive varet nga drejtimi i përgjithshëm strategjik i Projektit Titan. Bob Mansfield, i cili mori projektin në prill, u ka dhënë inxhinierëve një afat për të provuar teknologjinë e vetë-drejtimit përpara se të vendosni për hapat e ardhshëm.

Ekipet e tjera nga projekti Titan përfshijnë një grup për platformën e simulimit të vetë-drejtimit. Apple ka zhvilluar imitues të realitetit virtual që ata i përdorin për të testuar softuer që drejtojnë vetveten pa pasur sistemin në rrugët publike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.