Apple Car e vonon fillimin e tij për një vit, deri në 2021

Koncepti i makinës Apple

Tani për tani dhe të paktën gjatë gjithë vitit, duket se kompania me bazë në Cupertino gjërat nuk po funksionojnë mirë për të në projektin Titan, nën të cilin është zhvillimi i Apple Car.Në fillim të vitit kreu i projektit u largua, me sa duket për shkak të ndryshimeve krijuese me Jony Ive. Ky marsh ishte një ndalesë e rëndësishme në zhvillimin e këtij projekti, i cili siç duket dhe sipas thashethemeve të fundit nuk do të shihte më dritën e diellit në vitin 2020, por do të shtyhej deri në 2021.

Ky informacion është lëshuar nga The Information pasi ka folur me të tre vëllezër që janë duke punuar në projektin e automjetit elektrik nga kompania Apple. Brian, Kevin dhe Michael Summer të cilët kishin punuar më parë në ekipin e zhvillimit Siri, aktualisht janë duke punuar në projektin Titan, dhe me sa duket për shkak të problemeve të ndryshme që janë hasur në zhvillimin e projektit gjatë këtij viti, lansimi është planifikuar për viti 2021, një vit para afatit.

Stillshtë akoma herët të dihet se në çfarë diapazoni çmimesh do të lëvizë ky automjet, por disa analistët thonë se çmimi i modelit bazë mund të jetë 75.000 dollarë, diçka që me siguri nuk do të ndihmojë përdoruesit e rregullt të produkteve të saj ta marrin atë, pavarësisht se sa dashamirës të Apple dhe automjeteve elektrike mund të jenë.

Pikërisht Tesla njoftoi disa muaj më parë një model i ri automjeti që do të dalë në treg për 30.000 dollarë, një çmim më se i arsyeshëm për një automjet elektrik nga një markë që tani mund të arrijë tek publiku i gjerë. Elon Musk gjithashtu tha disa muaj më parë se Apple është shumë larg në këtë projekt, ku aktualisht shumica e prodhuesve evropianë dhe amerikanë tashmë kanë automjete plotësisht elektrike me çmime shumë më të ulëta se sa parashikojnë analistët për Apple Car.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.