Malware i ri që infekton Mac-et quhet Eleanor

Malware në iOS

Gjithmonë është thënë që Mac-et janë më të sigurt, se nuk kanë nevojë për asnjë aplikim për të shmangur viruset, se nëse janë më të sigurt ... asgjë nuk është më larg së vërtetës. Windows ka qenë gjithmonë sistemi operativ më i instaluar dhe i përdorur në botë, ndërsa OS X vështirë se është përdorur nga një pakicë, pra hakerat gjithmonë i kanë përqendruar përpjekjet e tyre në përparësinë e sulmeve të tyre në Windows dhe jo në OS X.

Por për një kohë tani, duket se Mac-et janë në shënjestër nga miqtë e dikujt tjetër, dhe çdo disa muaj shfaqet një malware, virus ose Trojan i ri që sulmon Macs. Shtë e qartë se gjithnjë e më shumë përdorues po përdorin këta kompjuterë dhe hakerat duan të zgjerojnë fushën e tyre të veprimit duke sulmuar gjithashtu këta përdorues.

Bitdefender ka zbuluar një malware të ri që prek shumicën e Mac-ve me sistemin operativ OS X dhe që është pagëzuar me emrin Backdoor.MAC.Elanor. Mënyra e vetme për të shkuar te kompjuterët tanë është përmes aplikacioneve që nuk kanë kaluar filtrat e Mac App Store, domethënë, ato nuk janë verifikuar nga kompania.

Aplikimi për të cilin po kujdeset përhap këtë malware është EasyDoc Converter, një aplikacion që në teori na lejon të konvertojmë skedarë në formate të ndryshme, një shndërrim që nuk kryhet kurrë, por pasi ta keni instaluar, tashmë jeni infektuar. Ky aplikacion, si shumë të tjerë që premtojnë shumë gjëra për të mos bërë asgjë, është i disponueshëm për t'u shkarkuar në portale të ndryshme, gjë që ka shkaktuar zgjerim dhe ngjitje të shpejtë në shumë miliona Mac.

Ky malware ofron kontroll të plotë të sistemit, në mënyrë që të mund të bllokojmë hyrjen, tshndërroni Mac-in tonë në një botnet për të kryer sulme DDoS dhe të krijoni një rrjet kompjuterash zombie që mund të kontrollohen në përputhje me përdorimin që hakerat duan t'i japin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

    Malware-i që infekton të gjitha pajisjet ios lëpirjet: iOS 7,8,9 dhe 10 kjo e fundit është një nga më të rrezikshmet!