Apple merr përsipër Gliimpse

shikim i shpejtë

Apple ka fituar startup Gliimpse, i përshtatur në sektorin e shëndetit personal dhe Wellness. Ky veprim thekson zhvillimin e kësaj fushe në të cilën Apple hyri me fillimin e Apple Watch. Kompania Manzanita e bëri këtë blerje në fillim të vitit, siç raportohet Kompania Fast, por deri më tani nuk është konfirmuar nga Apple përmes shënimit të saj zyrtar si zakonisht: "Apple blen kompani të vogla të teknologjisë kohë pas kohe dhe përgjithësisht ne nuk komentojmë për qëllimet ose planet tona mbi të".

Gliimpse është një platformë shëndetësore personale që mbledh të dhëna të ndryshme në lidhje me këtë fushë në lidhje me përdoruesit e saj. Kompania u themelua nga sipërmarrësi Anil Sethi, në 2013, pas dëshirës së krijuesit të saj i cili donte të promovonte një metodë për të monitoruar qëllime të ndryshme të shëndetit personal në të njëjtën kohë që motra e tij po zhvillonte një betejë të ashpër kundër kancerit të gjirit.

Siç mund të shihet në faqen e internetit të kompanisë, Gliimpse gjithashtu lejon përdoruesit e saj të hyjnë në shënime, si një ditar personal, për të regjistruar gjendjen e tyre emocionale, për të ndjekur rezultatet laboratorike, për të regjistruar nivelet e dhimbjes ... Gjithçka kjo me mjete të ndryshme që mbrojnë privatësinë dhe sigurinë e përdoruesit. . Këto karakteristika, ndryshe nga aplikacionet e tjera që ju ndihmojnë të matni dhe kontrolloni aftësinë tuaj, e bëjnë Gliimpse të dallohet si një përvojë më e përqendruar në kujdesin shëndetësor për përdoruesit me probleme shëndetësore kronike, të tilla si diabeti ose kanceri.

Blerja e re e Apple është një hap më shumë në rrugën e saj për tu vendosur në fushën e kujdesit personal shëndetësor dixhital. Në fillim të këtij muaji, u publikuan raportet se Apple kishte rikthyer në punë Evan Doll, themeluesin e Flipboard, për një pozicion që nuk është zbuluar, por ka të bëjë me një iniciativë të re të lidhur ngushtë me shëndetin. Duhet thënë gjithashtu se Apple ka qenë e lidhur fort me një projekt të ri, një pajisje të re, e përqendruar në kujdesin personal, i cili mund të jetë edhe Apple Watch i ri, por që do të zbulohet në një periudhë afatmesme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.