Të gjitha truket e iPhone X për të përfituar sa më shumë prej tij

IPhone X ka qenë një ndryshim i madh që kur Apple lançoi modelin e parë të smartphone-it më të famshëm në botë, më shumë se dhjetë vjet më parë. Jo vetëm që është ky një dizajn i ri pa kornizë, por Apple ka hequr butonin e shtëpisë, dhe kjo përveç ndryshimit estetik nënkupton që edhe mënyra se si e trajtojmë pajisjen ndryshon.

Mbyllja e aplikacioneve, hapja e shumë detyrave, arritshmëria, kalimi midis aplikacioneve, qendra e kontrollit, qendra e njoftimeve apo edhe çaktivizimi i pajisjes janë funksione që kryhen ndryshe në iPhone X sesa jemi mësuar që kur u shfaq iPhone i parë. Në këtë video dhe artikull ne ju tregojmë të gjitha ndryshimet në mënyrë që të dini se si të merreni me iPhone X që nga dita e parë.

Shumë detyra dhe ndërroni aplikacionet me gjeste

Nuk ka më një buton në shtëpi, nuk ka më atë frikë mizore të disa përdoruesve që përdorën butonin virtual në ekran që nga dita e parë në mënyrë që butoni fizik i iPhone të mos thyhej. Më në fund, pas vitesh në kërkim të aplikacioneve në Cydia përmes thyerjes së sëmundjes, ne mund ta përdorim iPhone-in tonë plotësisht përmes gjesteve. Mbyllja e një aplikacioni, hapja e shumë detyrave dhe ndërrimi ndërmjet aplikacioneve është i shpejtë dhe i lehtë falë gjesteve:

 • Mbyllni aplikacionet duke rrëshqitur lart nga fundi i ekranit
 • Hapni shumë detyra me të njëjtin gjest, por mbani të shtypur në fund në mes të ekranit
 • Kaloni midis aplikacioneve duke rrëshqitur në pjesën e poshtme të ekranit, nga e majta në të djathtë.

Ekziston edhe një gjest tjetër që Apple nuk na e thotë, por që na lejon të hapim shumë detyra më shpejt sesa me gjestin zyrtar, dhe kjo është duke rrëshqitur nga këndi i poshtëm i majtë në këndin e sipërm të djathtë, në mënyrë diagonale. Me këtë ne do të hapim multitasking pothuajse menjëherë, një gjest që sapo të mësoheni është shumë më komod sesa të keni nevojë të rrëshqisni në mes të ekranit dhe ta mbani për një sekondë.

Lidhur me ndryshimin e aplikacioneve, gjesti i rrëshqitjes përgjatë buzës së poshtme të ekranit nga e majta në të djathtë ju kalon në aplikacionin që po përdorni më parë, dhe nëse përsërisni, kaloni nëpër të gjitha aplikacionet në rend kronologjik, më të fundit më parë. Nëse një herë në një aplikacion bëni gjestin e kundërt, nga e djathta në të majtë, do të ktheheni tek ai i mëparshmi, e kështu me radhë, deri në momentin që përdorni një aplikacion. Pasi një aplikacion është përdorur tashmë për diçka, ai bëhet i pari në rendin kronologjik dhe gjesti nga e djathta në të majtë nuk funksionon më, derisa të përsërisni operacionin.

Zgjimi i ekranit me një prekje

Për disa breza, iPhone ka aktivizuar ekranin e tij kur e lëviz (nga iPhone 6s e tutje). Nëse e keni iPhone-in tuaj në tryezë dhe e merrni për ta parë, nuk do të keni nevojë të bëni asgjë për ta ndezur ekranin. Por tani iPhone X gjithashtu ju lejon të aktivizoni ekranin duke e prekur, me një trokitje të vogël në të.. Për më tepër, butoni anësor do të ndizet gjithashtu ekranin nëse e shtypim.

Ne jemi gjithashtu në ekranin e kyçjes me dy shkurtore të reja: kamera dhe elektrik dore. Kamera kishte qenë me ne për një kohë dhe gjesti i rrëshqitjes nga e djathta në të majtë hapi direkt aplikacionin për të kapur foto ose video, por tani ne gjithashtu kemi këtë mundësi të re. Të dy butonat, si kamera, ashtu edhe elektrik dore, aktivizohen nga 3D Prekja e tyre, kjo është, jo vetëm duke i prekur ato por duke shtypur fort në ekran. Vërtetë e rehatshme që të dy funksionet janë të arritshme nga ekrani i kyçjes dhe as nuk duhet të shpalosin qendrën e kontrollit për t'i hapur ato.

Qendra e kontrollit, miniaplikacionet dhe qendra e njoftimeve

Këto tre elementë klasikë të iOS janë modifikuar disi edhe me iPhone X të ri. Qendra e kontrollit është mbase elementi më shqetësues në fillim për ata që marrin iPhone X pa ditur asgjë për ndryshimet e tij, sepse gjesti për ta shpalosur është rrënjësisht të ndryshme. Nëse më parë kemi përdorur mundësinë për të rrëshqitur nga poshtë lart në çdo ekran iOS për të shfaqur qendrën e kontrollit, tani arrihet duke rrëshqitur nga maja e ekranit, këndi i sipërm i djathtë, poshtë.

Dhe duhet të bëhet nga lart djathtas, sepse nëse e bëjmë nga ndonjë pjesë tjetër e ekranit të sipërm, ajo që do të hapet do të jetë qendra e njoftimeve, e cila është identike me ekranin e kyçjes në iOS 11, madje edhe me shkurtesat për elektrikun dhe kamera. Si parazgjedhje, qendra e njoftimeve tregon vetëm njoftimet e fundit, nëse duam të shohim ato më të vjetrat, do të duhet të rrëshqasim nga poshtë lart të shfaqet, nëse ka. Bërja e 3D Touch në një "x" në qendrën e njoftimeve do të na japë mundësinë për të fshirë të gjitha njoftimet menjëherë.

Dhe ku janë miniaplikacionet? Si në ekranin e kyçjes ashtu edhe në trampolinë ky element mbetet i pandryshuar, është akoma "në të majtë". Nga desktopi kryesor, nga ekrani i kyçjes ose nga qendra e njoftimeve mund të hapim ekranin e miniaplikacioneve duke rrëshqitur nga e majta në të djathtë, dhe në të njëjtin ekran ne mund t'i modifikojmë, shtojmë ose fshijmë në mënyrë që të qëndrojë ashtu siç dëshirojmë ne.

Mbyllni, pamjen e ekranit, Apple Pay dhe Siri

Vini re se gjatë gjithë kësaj kohe nuk kemi folur për ndonjë buton fizik, dhe është tipari kryesor i këtij iPhone X. Por ka akoma një buton që shërben për funksione të caktuara, të tilla si Siri, Apple Pay, çaktivizoni pajisjen ose merrni një screenshot: butoni anësor. Dhe funksionimi i tij ka ndryshuar aq shumë sa që është një nga më konfuzët në fillim.

Për të paguar me Apple Pay tani ne duhet të fillojmë funksionin në një mënyrë të ngjashme me atë se si përdoret në Apple Watch që nga fillimi: shtypja e butonit anësor dy herë. Ne do të identifikohemi nga Face ID dhe pastaj mund të paguajmë në terminalin e lexuesit të kartave. Para se t'i afrohesh iPhone në terminalin Apple Pay, ai u hap drejtpërdrejt, por sepse na duhej të vendosnim me vetëdije gjurmën e gishtit në Touch ID. Ndërsa tani njohja e fytyrës është pothuajse e menjëhershme kur shikon iPhone, iOS na kërkon që të jemi ata që me vetëdije aktivizojnë Apple Pay për të shmangur problemet.

Siri përdoret akoma nga komanda zanore "Hej Siri", për sa kohë që ne e konfigurojmë atë gjatë personalizimit fillestar të cilësimeve të iOS në iPhone tonë. Por ne gjithashtu mund të përdorim një buton fizik për të hapur asistentin virtual të Apple: duke mbajtur shtypur butonin anësor. Ky nuk është më gjest për të fikur pajisjen, por për të kërkuar diçka nga Siri.

Dhe si mund ta fik terminalin? Epo, duke shtypur një buton volumi (çfarëdo) dhe butonin anësor në të njëjtën kohë. Ekrani i urgjencës iOS do të hapet me mundësinë për të bërë një telefonatë urgjence ose për të fikur iPhone. Mos harroni se nëse shfaqet ky ekran Face ID do të çaktivizohet derisa të vendosni përsëri kodin tuaj të shkyçjes.

Më në fund, pamja e ekranit gjithashtu ndryshon me iPhone X dhe tani kjo bëhet duke shtypur butonin anësor dhe butonin e ngritjes së vëllimit. Siç ka ndodhur tashmë që nga fillimi i iOS 11, ne mund ta modifikojmë atë pamje të ekranit, të presim, të shtojmë shënime, etj dhe pastaj ta ndajmë ku të duam.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   inaki dijo

  Ju gjithashtu mund të hapni shumë detyra duke rrëshqitur nga zona e qendrës së poshtme pa pasur nevojë të mbani në qendër për një sekondë.
  Thjesht po rrëshqet dhe kur të arrini në qendër ndaloni dhe lëshoni. Hap menjëherë multitasking.
  Dallimi me shkuarjen në pjatë është se kur shkoni në pjatë rrëshqitni lart pa u ndalur. Nëse zbulon se ndaloni edhe një të dhjetën e sekondës dhe e lëshoni, hapet shumë detyra.
  Fakti i pritjes për të famshmin e dytë që thoni është vetëm sepse animacioni që kërkon kohë të shfaqet nga pjesa tjetër e "shkronjave" të aplikacioneve në të majtë. Por në të vërtetë nuk duhet të prisni që animacioni të shfaqet, ta provoni nga qendra lart, të ndaloni dhe ta lëshoni në të njëjtën kohë.
  më të shpejtë.

 2.   Ezio Auditore dijo

  Ku mund ta gjej sfondin e shkyçjes?

 3.   jimmyimac dijo

  Dhe kur më parë isha në ekranin 5 të iPhone-it tuaj dhe ju donit të ktheheni në ekranin e parë, shtypja e butonit të shtëpisë do t'ju çonte në ekranin e parë, me iPhone X kjo nuk ekziston, apo jo?