Implementimi i Mastercard Advances i Apple Pay

Mastercard është e vendosur të promovojë pagesa dixhitale dhe kjo është arsyeja pse ajo ka njoftuar një masë që në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada është me të vërtetë e rëndësishme: nuk do të kërkojë më nënshkrimin e blerësit kur bëni një pagesë duke përdorur kartën e tyre të kreditit dhe debitit. Megjithëse kjo mund të duket disi absurde në vende si Spanja, ku nënshkrimi i faturës është zhdukur praktikisht, në ato dy vende ajo është ende në fuqi.

Dhe ka blerje në të cilat edhe kryerja e pagesës përmes Apple Pay, me identifikimin konsekuent të blerësit me anë të gjurmës së gishtit, ata duhet të identifikohen më pas me nënshkrimin e tyre, dhe shitësi kontrollon që kjo firmë korrespondon me atë në kartën e kreditit që është përdorur. Së shpejti kjo do të jetë historia.

Qëllimi i një blerësi që nënshkruan një faturë nuk ishte tjetër veçse të verifikonte, nga shitësi, se nënshkrimi përputhej me atë të kartës së kreditit. Kur kjo ishte diçka rutinë në Spanjë, a mban mend dikush që shitësi ka kontrolluar ndonjëherë nënshkrimin? Me sistemet aktuale të identifikimit, gjurmët e gishtave më të përhapura të pajisjeve mobile, nuk ka kuptim që nënshkrimi të përdoret akoma. Në Shtetet e Bashkuara kishte një situatë të tepërt që madje identifikimi i tyre me gjurmë gishtash disa blerje (më shumë se 50 dollarë) kërkojnë firmën e blerësit.

Në Spanjë, përvoja me Apple Pay është shumë e ndryshme. Pas gati një viti duke përdorur Apple Pay me iPhone dhe Apple Watch, shumica dërrmuese e tregtarëve me një telefon të dhënash pa kontakt lejojnë përdorimin e Apple Pay, edhe nëse nuk e specifikojnë atë. Vetëm në disa raste më është kërkuar të fus kodin PIN në telefon, dhe mbaj mend vetëm disa herë shumë herët kur më është dashur të nënshkruaj faturën. Përfshirja e CaixaBank në Apple Pay dhe premtimet e njësive të tjera të tilla si N26 para fundit të vitit, së bashku me praninë tashmë të Santander dhe Carrefour PASSdo të ndihmojë zgjerimin e Apple Pay në Spanjë për të arritur një publik shumë më të gjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rregulli i pagës së Apple dijo

    Shihet se nuk keni qenë në një kinema, jo vetëm që duhet të nënshkruani faturën nëse nuk kërkoni edhe letërnjoftimin tuaj. Dhe pa kontakt? Hahaha, pothuajse një utopi, më pak se 1% e kinemave i kanë ato dhe ju ende duhet të nënshkruani faturën dhe të tregoni ID tuaj