Mbështetja audio FLAC është zyrtare që nga iPhone 7

Audio është shumë e rëndësishme për një numër të mirë të përdoruesve të Apple, veçanërisht nëse marrim parasysh se është e zakonshme të gjesh prodhues dhe botues të muzikës që mbajnë pajisje të mollës së kafshuar. Megjithatë, një mungesë për mjaft vite ka qenë formati FLAC, një format i kërkuar nga ata që dëshironin të përfitonin nga përmbajtja e caktuar muzikore pa humbje të cilësisë.

Realiteti është se për shumicën dërrmuese të përdoruesve kjo nuk do të thotë aspak ndryshim, por është informacion që Apple ka filluar të përfshijë në të dhënat e celularëve të saj si dhe në Apple TV 4K.

Ky format mund të luhet në pajisjet iOS dhe tvOS përmes aplikacioneve të palëve të treta si VLC ose Plex., Të dy aplikacionet për të cilat kemi biseduar në më shumë se një rast këtu. Realiteti është se nuk është një humbje e madhe nëse marrim parasysh se shumica e përdoruesve përfitojnë nga shërbimet muzikore të transmetuara, cilësia e të cilave nuk është saktësisht më e mira në varësi të situatave (formati me cilësi të lartë të Spotify në të vërtetë përputhet). Por gjithmonë do të ketë një publik sybarit që meriton të kënaqet me nënshkrimin e Cupertino, dhe ky shkelje syri u shkon atyre.

Kjo mbështetje nuk do të shtrihet zyrtarisht në formatin FLAC në iPhone 6s dhe iPhone SE, ne nuk e dimë se sa e vërtetë do të ketë në këtë teori që Apple ka ndarë në faqen e saj të internetit, pasi që ne e kuptojmë se një iPhone i këtyre karakteristikave nuk do të ketë probleme kur luan këto lloje skedarësh, më shumë se gjithçka sepse versioni i iOS që drejton një iPhone 6s dhe ai që ekzekuton një iPhone 7 janë praktikisht identikë, pothuajse pa ndryshime në nivelin e harduerit, pasi ka pak ose pothuajse nuk ka ndryshime. Ky detaj i vogël mbetet për t'u konfirmuar, por i mirëpritur është formati FLAC në iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fitimtar dijo

  A do të thotë kjo se iTunes gjithashtu e mbështet atë me versionin e fundit?
  Do të kishte kuptim, apo jo?