A ia vlen një mbrojtës qelqi i zbutur për iPhone?

iphone i pranishëm-qelqi-i pranishëm

"Po", ju mund ta shkruani këtë, ta mbyllni postimin dhe ta bëni të qartë. Por unë e di që lexuesit tanë janë njerëz inteligjentë dhe atyre u duhet shumë më tepër se kaq për të besuar atë që u themi atyre, dhe mbi të gjitha që ata të na besojnë neve. Kjo është arsyeja pse sot kam ardhur të zbuloj pse një mbrojtës qelqi i zbutur për iPhone tuaj ia vlen, dhe pse mund të mos jetë aspak interesante.

Problemi me mbrojtëset plastikë në fund të fundit është zakonisht i njëjti, pamja, rezistenca e dobët ndaj goditjeve dhe lehtësia e gërvishtjeve, veçanërisht nëse nuk jemi të gatshëm të shpenzojmë një shumë të konsiderueshme parash për to, nuk do ta mohojmë këtë mbrojtësit plastikat e shtrenjta tregojnë një cilësi mjaft të mirë, unë vetë kam një mbrojtës plastik me cilësi mjaft të lartë, i cili është rreth 25 € dhe aktualisht është i paketuar dhe në kutinë e tij. Ejani ju ne do të shpjegojmë se si funksionon qelqi i zbutur dhe nëse ia vlen paratë apo jo.

Si ndryshojnë ata nga mbrojtësit e zakonshëm të ekranit?

Përgjigja për këtë pyetje është mjaft e thjeshtë, pasi nuk është bërë prej plastike. Mund të gjejmë mbrojtës plastikë me të gjitha llojet e çmimeve, nga një euro në më shumë se njëzet, në përgjithësi varet nga cilësia, por jo gjithmonë. Ne gjejmë shumë kompani dhe marka të lëvizshme që na shesin mbrojtës plastikë duke filluar nga pesë euro ose më shumë, të cilat për fat të keq mund t'i gjejmë në eBay nga i njëjti furnizues dhe të njëjtën cilësi. Këto "mashtrime" rreth mbrojtësve plastikë janë shumë të zakonshme, kompani "të njohura" që Ata ripaketojnë mbrojtëset më të lirë në treg dhe i shesin ato me çmimin e arit në dyqane të ndryshme telefonash. 

Mbrojtësit e qelqit të zbutur janë bërë nga shtresa të holla qelqi të veshura me një ngjitës të veçantë, transparent. Gjë e mirë për këto shtresa të ndryshme është se në varësi të prodhuesit, ne mund të gjejmë kristale me shtresa oleophobic, shtresa të tjera të mbrojtjes nga gërvishtjet, dhe madje edhe gota Gorilla Glass 3 të zbutura, në varësi të asaj që ne jemi të gatshëm të shpenzojmë. Sigurisht, ne mund të gjejmë syze të zbutura që mund të zgjasin shumë, rezistente ndaj gërvishtjeve dhe që do të na ofrojnë shumë rezistencë, nga 4 € në eBay. Me pak fjalë, një mbrojtës plastik mbron nga gërvishtjet, dhe asgjë tjetër.

Pse mbron më shumë sesa mbrojtësit klasikë plastikë?

qelqi-zbutur-pranishëm-iphone-2

Në të vërtetë jo gjithmonë mbron më shumë sesa ato plastike, por ato mbrojnë më shumë sesa shumica dërrmuese e mbrojtësve klasikë të plastikës. Shpjegimi është i thjeshtë, këta mbrojtës janë zakonisht 0,3 mm të trashë, që është pothuajse një ekran tjetër, dhe padyshim, një ekran nuk prishet njësoj si dy. Ka disa herë që kam rënë në iPhone dhe kam parë xhamin tim të zbutur të copëtuar, dhe unë e kam hequr atë duke menduar, lamtumirë ekran, me gëzimin e mëvonshëm për të gjetur se ekrani im është i paprekur.

Pushimet e qelqit të zbutura, padyshim, por duke qenë të zbutura dhe duke pasur ngjitës, nuk shpërthen ose copëtohen, prandaj nuk do të ndikojë kurrë në ekranin e iPhone tuaj, thjesht duhet të jeni të kujdesshëm dhe të durueshëm kur e hiqni atë.

Ata janë më të rehatshëm se filmat plastikë

Nëse vini re, kjo pjesë nuk është një pyetje, por një deklaratë. Pse? Meqenëse është kristal, është gjëja më e afërt që do të duhet të mos kemi veshur asgjë, pasi është kristal. Gjithashtu, shumë prej tyre sjellin një shtresa oleofobike që na lejon të ruajmë shumë shenja gishtash dhe njolla në ekran. Rrëshqitja është zakonisht më e lartë se ajo e shumicës së mbrojtësve plastikë, të paktën atyre që lëvizin në një interval të ngjashëm çmimi.

Ato janë më të lehta për tu vendosur

E kuptoj që vendosja e diçkaje "të ngurtë" në ekran mund të jetë e frikshme, duket se kemi vetëm një mundësi, që do të jetë e komplikuar, por asgjë nuk është kështu. Thjesht duhet të vendosni syzet e zbutura mirë, gjë që është shumë e lehtë duke marrë si referencë butonin e shtëpisë dhe celularin, pasi ne kurrë nuk do të kemi flluska në një gotë të zbutur, pasi që nxjerr ajrin automatikisht, kështu që ato flluska të bezdisshme në ekran që janë të pranishme në shumicën e përdoruesve që vendosin një plastikë do të zhduken. Dhe jo vetëm kaq, nëse keni mjaft durim dhe butësi, mund të hiqni dhe zëvendësoni një gotë të zbutur sa herë që dëshironi.

Zhgënjimi i xhamit të zbutur të iPhone 6 / 6S

Cupert-Cinder-02

Rightshtë e drejtë, skajet e lakuara të ekranit iPhone 6 / 6S e kanë bërë të vështirë për shumë, shumë prodhues të krijojnë xham të plotë të zbutur. Fatkeqësisht shumica kanë zgjedhur të përshtatin syzet e zbutura që nuk mbulojnë tërë xhamin, duke humbur mjaft rezistencën, pasi që nëse bie nga këndi nuk do të jetë në gjendje ta mbrojë atë, megjithëse ato vazhdojnë të ofrojnë më shumë komoditet në prekje, dhe ato me buzë të rrumbullakosura nuk do të jetë prekje e bezdisshme.

Sidoqoftë, ne gjithashtu kemi mbrojtës të plotë të trupit që mbulojnë të gjithë pjesën e përparme të iPhone 6 / 6S, por shumica dërrmuese miratojnë një çmim absurd që jo shumë janë të gatshëm të paguajnë. Për shembull, partneri ynë Louis Padilla analizuar kjo gotë e zbutur që as nuk shfaqet por nuk shkon nën 35 euro. Nga ana tjetër, në pajisjet deri në iPhone 5S xhami i zbutur është i padukshëm. Nga ana tjetër, nëse po mendonit, jo, xhami i zbutur nuk ndikon aspak në 3D Touch.

Mbrojtës qelqi dhe ekrani të zbutur për iPhone

Pas leximit të këtij artikulli, ju mund ose nuk po konsideroni blerjen e qelqit të zbutur, por gjithashtu nëse doni të fitoni disa përvojë është një diplomë, kështu që unë përfitoj nga rasti të rekomandoj disa nga ato që kam provuar rregullisht në mënyrë që mund t’i provoni vetë, në të gjitha diapazonet e çmimeve, megjithëse kryesisht ato të lira, kështu që mund të vendosni nëse ia vlen apo jo.

 • Uluni poshtë: Një markë e konsiderueshme spanjolle e njohur që na ofron mbrojtës shumë të mirë të qelqit të zbutur. Sentete ka qenë shitësi im i preferuar për iPhone 5s dhe iPhone tim 6. Mund t'i gjejmë në eBay dhe Amazon, me paketim të shkëlqyeshëm, buzë të rrumbullakosura dhe shërbim mjaft të mirë për klientët për çdo çështje. Për 4 € i kemi në eBay për iPhone 6  / 6s, dhe me të njëjtin çmim për iPhone 5 / 5s.
 • Shkrirë: Përsosmëria, gota e zbutur e kristaleve, analiza e bërë nga Luis Padilla i thotë të gjitha, mund të them pak më shumë. Unë ende nuk kam gjetur ndonjë mbrojtës të zbutur që mbulon të gjithë ekranin dhe që ata dërgojnë në Spanjë, në Shtetet e Bashkuara ai nga Foxx Electronics është një 60% zbritje dhe është mjaft e ngjashme me Cinder.
 • Vetëm celular: Mbrojtësi i tij nuk është bërë nga qelqi i zbutur, por fortësia e tij është e vërtetuar, ajo i reziston të gjitha llojeve të goditjeve, kështu që është pothuajse e njëjtë me instalimin e një gote të zbutur. Ky mbrojtës mbulon të gjithë ekranin dhe skajet. Që kur 21 euro në Amazon, Unë e kam provuar dhe është gjëja më e afërt me një gotë të zbutur që do të gjeni, unë rekomandoj të shikoni videon.
Nëse dëshironi të shihni të gjitha modelet e qelqit të zbutur atje për të mbrojtur ekranin e iPhone tuaj, nga kjo lidhje ju mund të shihni dhe zgjidhni atë që i përshtatet më shumë asaj që kërkoni

Dhurim (përfunduar)

qelqi i zbutur

Azhurnimi: afati për të marrë pjesë tashmë ka skaduar dhe fati ka dashur që mbrojtësit e ekranit të shkojnë në:

 • @ miguelyo77 (Vetëm Mobile AutoHeal)
 • @Lissyly (Sentete)
 • @AlexitoArroyo (Sentete)

Urime fituesve dhe faleminderit shumë të gjithëve për pjesëmarrjen. Qëndroni në pritje të lotarive të ardhshme që fati mund t'ju telefonojë me atë rast.

Mbrojtës AutoHeal

Vetëm AutoHeal Mobile

Ne nuk mund ta përfundonim këtë post kushtuar mbrojtësve të ekranit pa vizatoni tre njësi per te gjithe ju

Fituesi i parë do të fitojë një njësi të Vetëm AutoHeal Mobile në të bardhë për iPhone 6 / 6s, një nga mbrojtësit më të përparuar në treg që mund ta blini tani.

Mbrojtësi i ekranit Sentete

Mbrojtësi i ekranit Sentete

Për pjesëmarrësin e dytë dhe të tretë, ne kemi një mbrojtës qelqi i zbutur për iPhone 6 / 6s që dyqani Sentete na jep për të gjithë ju.

Për të marrë pjesë në këtë lotari, thjesht duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

1 - Ndiqni Lajmet e iPhone në Twitter:


2 - Postoni këtë cicërimë në llogarinë tuaj:


Shorti do të jetë aktiv deri të martën e ardhshme, 10 nëntor në orën 12:00. Atë ditë do të komunikojmë emrin e fituesit. Suksese te gjitheve.

Shënim: për arsye gjeografike, ne mund t'ua dërgojmë çmimin vetëm banorëve të Spanjës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jimmyimac dijo

  Ajo që është absurde është të vazhdoni të vendosni plastike dhe absurde për të shpenzuar më shumë se 5 € në një, kur kjo do të bëjë të njëjtin funksion për ju.

  1.    Nacho dijo

   Nën 5 euro mund të gjesh gjithçka, të mirë dhe të keqe. Ka shumë ndryshime deri në nivele të caktuara të çmimeve, thjesht me prekje, rezistencë, dukshmëri, ... nuk është blerja e 3 mbrojtësve për 1 euro dhe funksionimi.

   Ajo që është e sigurt është se pas një shume të caktuar parash, ndryshimet nuk janë më aq të dukshme dhe mund të mos kompensohen.

 2.   David dijo

  Një gotë e zbutur është më e mirë se një plastike. Gjithmonë e vë pa problem

 3.   Antoni_92 dijo

  Mirëmëngjesi të gjithëve. Më parë kisha një iphone 4 që gjithmonë i vendosja xham të zbutur. I vendosa nga 10 € në 1,75 € nga ebay. Të gjithë përfunduan duke u gërvishtur diku (supozoj se e vendosa iphone me fytyrë poshtë në tavolinë, ose i vendosi aksidentalisht çelësat në të njëjtin xhep me iphone). Unë aktualisht kam një iPhone 6 dhe kam veshur një mbrojtës qelqi të zbutur të blerë nga Primark. Po, në Primark hahaha. Më kushtoi 2,5 € dhe jam jashtëzakonisht i kënaqur me të. Për momentin nuk ka gërvishtje dhe prekja është vërtet e mirë. Ndoshta e vetmja gjë e dobët është se gjerësia e mbrojtësit është pikërisht gjerësia e ekranit të iPhone ... dhe nëse gaboni, qoftë edhe disa milimetra, shihni një vijë mjaft të shëmtuar (siç më ndodhi mua). Unë mendoj se ka pak më gjerë ... por nuk jam i sigurt. Të gjitha të mirat !!

 4.   Carlos dijo

  Mund të më ndihmoni mua? Një lidhje e drejtpërdrejtë për të blerë Cinder me transport në Spanjë?

  Aktualisht dhe pas një viti unë kam një dekorues palzti për 1 € dhe e vërteta është se është e mrekullueshme. Por hej, unë preferoj pak më shumë mbrojtje tani.

 5.   Anti Punë dijo

  Një mbrojtës qelqi i zbutur është investimi më i mirë që mund të bëni për smartphone-in tuaj. Gruaja ime aksidentalisht hodhi iPhone tuaj 6 plus dhe ai ra plotësisht me ekranin, pavarësisht kësaj projekti vështirë se u ndërpre.

 6.   Lean dijo

  Si është bashkëjetesa e një gote të zbutur me 3D Touch? A nuk ju detyron të shtypni më shumë sesa nëse nuk do të ishit atje? kjo ishte gjithmonë pyetja ime. Pershendetje

 7.   burrërore dijo

  Unë mund të kontribuoj në dëshminë time ... Unë punoj në një dyqan kompjuterash në Londër gjithashtu duke shitur telefona celularë dhe pajisje shtesë për ta ... Duke punuar atje kam mundësi të provoj pajisje të tilla si xhami i zbutur dhe natyrisht të vendos shumë pajisje (jo të gjithë iPhone) gjatë gjithë ditës.
  Unë kam parë shumë raste në të cilat xhami i zbutur ka kursyer ekranet (të cilat ne gjithashtu i ndryshojmë në dyqan, lehtë rreth 50 në ditë) dhe në rastin tim të veçantë ditën tjetër kam goditur timen dhe falë mbrojtësit thashë që kam ruajtur iPhone 6 nga kalimi përmes sallës së operacionit duke e lënë ekranin mbrojtës të plasaritur si ai që thyen një pasqyrë.
  Për ata që pyesin për prekjen 3D, duhet të komentoj se e kam testuar me secilin klient që më sjell iPhone 6S të tyre të ri për të shtuar kalitje në pajisjet e tyre dhe funksionon në mënyrë perfekte pa pasur nevojë të shtypni më shumë siç thotë dikush, ose ndonjë gjë tjetër ashtu si ... Ende funksionon po aq mirë.
  Megjithëse është e vërtetë që duhet të jeni pak të kujdesshëm për ta veshur, veçanërisht duke i kushtuar vëmendje të hiqni të gjitha pikat e pluhurit me një lloj stilolapsi përpara se të bëni hapin për të vendosur gotën; por më duhet të them gjithashtu se në iPhone duke marrë butonin dhe pastaj altoparlantin si referencë, është një nga pajisjet ku është më e lehtë për ta vendosur, asgjë nuk ka të bëjë me Galaxy S6 edge që me lakimin e ekranit ka më shumë të ngjarë të mbetet pak më e ngritur në një fund ose ato flluska të bezdisshme të ajrit të mbeten.
  Në përmbledhje, rekomandimi im i përgjithshëm, dhe nëse ekziston dikush që e vendos atë në pajisje në mënyrën e tyre, ia vlen të paguash deri në 10 € (£ për ata prej nesh që jemi në këto toka) nëse mbetet siç duhet pasi që është më mirë të paguash atë shumë sesa të pendohesh për një ekran të prishur, zëvendësimi i të cilit mund të arrijë 200 € në Apple për një zëvendësim ose një shkëmbim të pajtueshëm prej më shumë se 100 €.
  Nëse dikush dëshiron të më pyesë për këtë temë, ju mund të përmendni veten në një cicërimë në @manugonso dhe unë do t'ju përgjigjem pa problem. Përshëndetje AI !!

 8.   Luis dijo

  Kush ka qenë fituesi i gotës së zbutur? A e keni njoftuar diku?

  1.    Nacho dijo

   Përshëndetje Luis, ne e njoftuam atë dhe është publikuar në postim. Pershendetje!

 9.   Soledad dijo

  Përshëndetje, doja të pyesja, unë kam një iPhone 8 dhe do të vendos një gotë të zbutur, vetëm një fole e vogël vjen nga altoparlanti, por jo nga rrethi i vogël në të majtë, diçka ndodh nëse mbulohet? Faleminderit