Me lëshimin e iOS 13, a mund të azhurnoj apo rivendos nga e para?

iOS 13

Çdo vit Apple lëshon një version të ri të iOS, macOS, tvOS dhe watchOS. IPhone, si Mac, janë pajisjet që mund të vuajnë më shumë me kalimin e kohës në këtë kuptim, pasi që gjatë gjithë vitit, ne instalojmë dhe fshijmë një numër të madh të aplikacioneve.

Fatkeqësisht, kur fshijmë aplikacionet që nuk na interesojnë, ka gjithmonë mbetje skedarësh në pajisjen tonë. Këto skedarë, herët a vonë mund të bien ndesh me aplikacione të tjera dhe iPhone ose Mac tonë, duke shkaktuar një mosfunksionim të pajisjes sonë.

Azhurnoni ose rivendosni kopjet rezervë të para

Rezervimi në iTunes

Gjëja e parë që duhet të bëjmë para se të azhurnojmë çdo pajisje në një version të ri të sistemit të saj operativ është të bëjmë një kopje rezervë. 99% të kohës, procesi zakonisht nuk dështon, por gjithmonë ekziston ai 1%.

Nëse kemi fatkeqësinë që pajisja jonë nuk e përfundon procesin e instalimit siç duhet, varet ose futet në sythe pafund të ristartimit, ne do të detyrohemi ta rimëkëmbim pajisjen tonë nga e para, kështu që ne do të humbasim të gjithë informacionin që kemi ruajtur brenda

Nëse kemi marrë masën paraprake për të bërë një kopje rezervë ose iCloud është aktivizuar për të gjitha fotot dhe videot tona (e cila në fund të fundit është gjithmonë gjëja më e rëndësishme) nuk ka problem. Por nëse jo, ne duhet ta dimë atë nuk ka asnjë mënyrë për të marrë të gjithë atë përmbajtje, përkundër faktit se disa aplikacione pretendojnë të jenë në gjendje ta bëjnë këtë.

Azhurnoni në iOS 13

Përditësimi i drejtpërdrejtë i pajisjes sonë në iOS 13 është metoda më e shpejtë Për të qenë në gjendje të shijojmë secilin dhe të gjitha lajmet që vijnë nga ky version i ri i iOS 13, pasi që duhet të lidhim vetëm iPhone ose iPad me ngarkuesin dhe të shkarkojmë dhe instalojmë versionin e ri direkt nga pajisja.

avantazh

 • Proces shumë më i shpejtë.
 • Ne nuk duhet të instalojmë përsëri aplikacione.
 • Nuk ka konfigurim të pajisjes.

meta

 • Performanca e pajisjes mund të ndikohet.
 • Qëndrueshmëria e disa aplikacioneve mund të jetë problem.
 • Skedarët junk të të gjitha aplikacioneve dhe lojërave që kemi instaluar dhe fshirë më parë ruhen.

Instaloni iOS 13 nga e para

Nga iPhone aktual, gjithmonë ju rekomandojmë instaloni versione të reja të iOS nga e para që Apple lëshon çdo vit, kështu që ne të shmangim zvarritjen e problemeve të mundshme të funksionimit që mund të kemi dhe kështu të shmangim problemet, pasi që ne shohim zvarritjen e skedarëve të aplikacioneve që nuk janë më në pajisjen tonë.

avantazh

 • Asnjë problem performance ose stabiliteti, përtej aplikacioneve që nuk janë në përputhje me iOS 13.
 • Ne eleminojmë të gjitha skedarët junk të aplikacioneve që kishim instaluar, i kishim fshirë ose që nuk i përdornim më.

meta

 • Rinstaloni të gjitha aplikacionet dhe duhet t'i konfiguroni ato.
 • Shtë një proces i ngadaltë dhe kërkon më shumë kohë sesa azhurnimi direkt në iOS 13.
 • Gjatë ditëve të para, pajisja mund të shfaqë probleme të baterisë ose performancës, derisa të normalizohen të gjitha proceset e menaxhimit të brendshëm.

Mos rivendos rezervimin

Rezervimi në iTunes

Kopjet rezervë na lejojnë ta rikthejmë pajisjen në të njëjtën gjendje në të cilën ishte para se ajo të ndalonte së punuari. Rezervimet që iTunes dhe iCloud bëjnë për pajisjet tona përfshini të gjithë përmbajtjen tuaj. Në këtë mënyrë, pa rivendosur pajisjen tonë, ajo do të na tregojë të gjithë informacionin dhe përmbajtjen që do të gjenden në pajisje kur kemi bërë rezervimin.

Nëse më në fund kemi zgjedhur të bëjmë një instalim zero të iOS 13, atëherë nuk duhet të rikthejmë rezervimin do të tërhiqnim të gjitha problemet, e tashmja dhe e ardhmja, që kemi pasur me iOS 12.

Apple na ofron 5 GB hapësirë ​​për ruajtje falas, dhe me të cilën ne mund të bëjmë një kopje rezervë të agjendave tona, kontakteve, shënimeve, të dhënave shëndetësore, përkujtesave, faqeshënuesve të Safari, fjalëkalimeve dhe pak gjëra të tjera. Nëse duam të bëjmë një kopje të fotove dhe videove tona, duhet të shkojmë në arkë dhe të punësojmë hapësirën e magazinimit.

Nëse kemi hapësirë ​​ruajtje në iCloud, e gjithë përmbajtja e pajisjes sonë do të jetë në renë Apple, kështu që nuk ka nevojë të bëni një kopje rezervë, për sa kohë që të gjitha aplikacionet që përdorim janë në përputhje me iCloud për të ruajtur skedarët tuaj. Pasi të instalojmë iOS 13, e gjithë përmbajtja do të shkarkohet automatikisht në terminalin tonë.

Nëse përdorni 5 GB që Apple ofron falas për të ruajtur të dhënat që përmenda në paragrafin e mëparshëm dhe ju dëshironi Rivendosni pajisjen tuaj nga e para pa humbur foto dhe video, ju duhet të bëni një kopje të tyre para se ta restauroni.

Ekstraktoni Fotografitë dhe Videot nga iPhone nga Windows

Nxjerrni fotografi nga iPhone në Windows

Për të hyrë në imazhet dhe videot që kemi ruajtur në iPhone-in tonë, duhet të kemi të instaluar një version të iTunes, nuk ka pse të jetë e fundit, pasi që ne nuk do ta përdorim atë.

 • Ne e lidhim iPhone-in tonë me PC-në dhe ne presim që një njësi e re të shfaqet në ekipin tonë.
 • Duke klikuar mbi të njësi e re, ne do të përdorim vetëm imazhet dhe videot e ruajtura në pajisjen tonë.
 • Thjesht duhet të lundrojmë nëpër dosje të ndryshme deri sa gjeni përmbajtjen që duam të nxjerrim.

Nxjerrni Fotografitë dhe Videot e iPhone nga Mac

Nxirrni fotografi nga iPhone në Mac

 • Ne e lidhim iPhone me Mac.
 • Ne hapim Zbatuesin e Aplikimeve, hapim dosjen Të tjerët dhe klikojmë në screenshot.
 • Atëherë do të tregojë e gjithë përmbajtja audiovizive që kemi në mostrën tonë dalluese.
 • Për ta nxjerrë atë, ne duhet të zgjedhim të gjithë përmbajtjen dhe tërhiqeni atë në dosjen ku duam ta ruajmë.

Nëse keni ndonjë dyshim për të ndjekur ndonjë nga hapat që unë kam treguar në këtë artikull, mos hezitoni të më pyesni përmes komenteve. Unë gjithashtu ju ftoj të lini në komente dyshimet se mund të keni që nuk janë zgjidhur në artikull.

Kopjoni fotografi dhe video në iPhone

Kopjoni fotografi dhe video në iPhone

Pasi të keni bërë një kopje të të gjitha imazheve dhe videove që kemi pasur në pajisjen tonë dhe të kemi azhurnuar në iOS 13, është koha të kopjoni të gjitha ato imazhe dhe video përsëri në iPhone tonë, për sa kohë që duam t’i kemi gjithmonë pranë.

 • Procesi për ta bërë atë është shumë i thjeshtë dhe kërkon një kompjuter me iTunes Për ta bërë këtë, kompjuteri ku gjenden imazhet dhe videot që duam të kopjojmë.
 • Tjetra, ne lidhim iPhone ose iPad me kompjuterin, hapim iTunes dhe zgjedhim ikona e pajisjes shfaqet në aplikacion.
 • Në kolonën e djathtë, kliko Fotografitë. Ne kontrollojmë kutinë Sinkronizo fotografitë dhe zgjidhni dosjen nga ku duam të kopjojmë imazhet në iPhone.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javi dijo

  A mund të azhurnoni nga 0 dhe të mos humbni të dhëna shëndetësore?

  1.    Salla Ignatius dijo

   Të dhënat shëndetësore ruhen në iCloud, së bashku me kontaktet, kalendarin dhe më shumë. Kur instaloni nga e para dhe aktivizoni iCloud, ato të dhëna shkarkohen automatikisht. Nuk ka rëndësi nëse keni 5 Gb falas sesa 2 TB.

   1.    Javi dijo

    Ok, shumë faleminderit për përgjigjen.
    Kështu që nëse azhurnoj dhe vendos kopjen e ruajtur të iCloud, unë gjithashtu mund të shkarkoj gabimet e përmendura në këtë artikull dhe skedarët e aplikacionit që nuk janë më në pajisje.
    Dhe kur azhurnoni dhe rivendosni si një iPhone të ri dhe vendosni ID-në time Apple në të pa vendosur kopjen iCloud në të, a merrni kontaktet, kalendari dhe shëndeti? Çfarë do të doja më shumë.

    Përshëndetje.

    1.    Salla Ignatius dijo

     Saktë Rezervimi është një gjë, në iCloud ose iTunes. Dhe një gjë tjetër janë të dhënat e ruajtura në re në mënyrë të pavarur.
     Brenda cilësimeve të iCloud, ju mund të aktivizoni ose çaktivizoni të dhënat që dëshironi të ruani (kalendari, shëndeti, detyrat, kontaktet ...). Sigurohuni që të keni të kontrolluar kutinë e Shëndetit.

     1.    Javi dijo

      Ok faleminderit përsëri,

      Dhe së fundmi, më pas rivendosni si një iPhone i ri dhe vendosni ID-në time Apple pa e futur kopjen iCloud në të.

      Faleminderit perseri.

      1.    Salla Ignatius dijo

       Të dhënat që lidhen me atë ID do të shkarkohen. Por ju duhet të aktivizoni iCloud që ata të shkarkohen. Ajo natyrshëm e aktivizon atë, por nuk dëmton kurrë ta kontrollosh.