Me iOS 13.3, kontrolli prindëror zgjerohet

Vitin e kaluar, një nga risitë e iOS 12 ishte shtimi i funksionit të ri Screen Time. Me të mund të bëjmë një përcjellje shumë të hollësishme të asaj që bëjmë me telefonin tonë, sa kohë e përdorim, me të cilat aplikacione, etj.

Kontrolli prindëror ishte përfshirë gjithashtu në pajisjet e të miturve. Një ndihmë e shkëlqyeshme për ata që duan të kontrollojnë sa dhe si fëmijët tanë përdorin iPhone dhe iPad. Me këtë rishikim të ri të iOS, ky kontroll është përmirësuar.

Me iOS 13.3 dhe iPadOS 13.3Apple ka shtuar aftësinë për të vendosur kufijtë e komunikimit për thirrjet zanore, FaceTime, mesazhet dhe kontaktet iCloud. Tani prindër Ne do të jemi në gjendje të menaxhojmë më mirë funksionin Koha e Përdorimit në iPhone, iPod touch dhe iPad të fëmijëve tanë.

Ndër veçoritë e reja të shtuara dje është opsioni për "Kontaktet specifike" brenda Kohes se Perdorimit. Kjo ju lejon të kufizoni më tej se me kë mund të komunikojnë fëmijët tuaj gjatë kohës së papunë dhe pasi të jenë shteruar kufijtë e aplikimit. Ndërkohë, gjatë kohës së lejuar të përdorimit, tani mund të zgjidhni midis "Të gjithë" o "Kontaktet specifike" kështu që ata mund të komunikojnë me fëmijët tuaj. Kjo bllokon pajisjen nga kontakti me të huaj.

Që kur u lansua Koha e përdorimit me iOS 12, Apple e ka përmirësuar vazhdimisht këtë veçori duke shtuar më shumë mundësi dhe duke shtrirë shtrirjen e saj edhe në macOS. Ndër shtesat e fundit është aftësia për të parë të dhënat e përdorimit deri në 30 ditë dhe për të krahasuar rezultatet javë pas jave.

Me iOS 13 u prezantua mundësia që në koha e perdorimit vendosur për një aplikacion, fëmijët mund të klikojnë "një minutë më shumë" për të zgjatur kohën e përdorimit me një minutë shtesë pa histori të mëtejshme. Apple gjithashtu ka ridizenjuar ekranin e kufirit kohor për ta bërë më të lehtë interpretimin. Vlerësohet gjithçka që është në gjendje të kontrollojë përdorimin e pajisjeve që mund të vendosin këdo në kontakt me të miturit tanë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Margarita dijo

    Shumë shumë interesante