Twinkly Dots, shiriti i ri LED plotësisht fleksibël

Ne analizojmë shiritin e ri LED Twinkly, me një Gjatësia totale 10 metra, ngjyrat RGB, pajtueshmëria me HomeKit, Alexa dhe Google Assistant dhe fleksibilitet i plotë për t'u përshtatur me çdo dizajn që mund të mendoni.

Një shirit LED ndryshe nga sa dimë

Ka shumë shirita LED, edhe nëse e kufizojmë kërkimin duke shtuar përputhshmëri me sistemet e automatizimit të shtëpisë si HomeKit, Alexa ose Google Assistant. Nëse shtojmë se ato mund të tregojnë ngjyra të ndryshme në të njëjtën kohë, tashmë i ngushtojmë jo pak rezultatet, por nëse shtojmë një gjatësi prej 10 metrash dhe një strukturë plotësisht fleksibël që ju lejon të krijoni çdo dizajn dhe përshtatuni me çdo përdorim, si brenda ashtu edhe jashtë, i vetmi rezultat që do të shfaqet do të jenë pikat e reja Twinkly.

Me shumë vite përvojë në dritat dekorative, angazhimi i Twinkly është i qartë: shtoni përputhshmërinë me çdo asistent virtual, duke përfshirë atë me të cilin kemi të bëjmë këtu, HomeKit, dhe përdorni sistemin e tij efektiv dhe unik të skanimit përmes kamerës së iPhone-it tonë për të njohur dizajnin që kemi. krijuar për të përshtatur dizajnet dhe animacionet e saj me figurën që kemi krijuar. Nëse kësaj i shtojmë funksionim shumë i besueshëm, lidhje WiFi dhe një aplikacion i dizajnuar mirë Me shumë opsione konfigurimi, rezultati është një element ndriçues dhe dekorativ që do të shtojë një prekje shumë të veçantë në dhomën tuaj.

Especificaciones

 • Lidhje Wi-Fi dhe Bluetooth
 • 200 LED dhe një gjatësi prej 10 metrash (modele me 60 LED dhe 3 metra, 400 LED dhe 20 metra)
 • Fuqia lidhëse (modeli 60 LED me energji USB)
 • Kabllo plotësisht fleksibël, transparent ose i zi
 • Kabllo rryme me gjatesi 2,5 metra
 • Ngjyrat RGB
 • Përputhshmëria e HomeKit, Alexa dhe "Asistentit të Google"
 • Qasja në distancë
 • animacione muzikore
 • Rezistent ndaj ujit

Instalimi dhe konfigurimi

Për instalimin e shiritit LED kemi mundësinë e "rrokullisjes" rreth çdo elementi dhe nëse duam ta rregullojmë në sipërfaqe të sheshta, ngjitëse të vogla të qarta të përfshira që mund t'i heqim pa lënë asnjë lloj mbetjeje. Shiriti është shumë i lehtë, kështu që do të përballojë çdo instalim pa asnjë problem. Modeli që testuam në këtë rishikim është ai që përfshin 200 LED dhe ka një gjatësi prej 10 metrash, kështu që ne mund të imagjinojmë çdo dizajn të mundshëm dhe ta krijojmë atë pa probleme. Mund të zgjedhim t'i shohim LED-të drejtpërdrejt siç kam bërë në analizë, ose t'i vendosim në mënyrë që të shohim vetëm dritën që ata lëshojnë, poshtë një tavoline ose pas mobiljeve në mënyrë që të reflektohet në mur.

Procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë dhe bëhet përmes aplikacionit Twinkly që kemi në App Store (lidhje) dhe gjithashtu në Google Play (lidhje). Gjatë hapjes së aplikacionit, shiriti LED do të zbulohet automatikisht falë Bluetooth-it dhe prej andej, duke ndjekur hapat që tregon vetë aplikacioni, do t'i japim akses në rrjetin tonë WiFi, i cili do të jetë mjeti që do të përdorë nga ai. moment për ta kontrolluar. Gjithashtu nga aplikacioni mund ta shtojmë në rrjetin tonë të automatizimit të shtëpisë, i cili në rastin e HomeKit do të kërkojë një përditësim të firmuerit që është tashmë i disponueshëm dhe mund ta bëni edhe nga aplikacioni.

Hartimi i dritës është thelbësor në të gjitha pajisjet e ndriçimit Twinkly dhe është shenja e tij dalluese nga produktet e tjera të ngjashme. Duke ju bërë të ditur dizajnin e saktë që kemi krijuar, animacionet përshtaten në mënyrë të përsosur me atë dizajn dhe ne arrijmë efekte spektakolare. Ne mund të kryejmë hartëzimin menjëherë, ose të skanojmë zona të ndryshme derisa të merrni hartën e plotë të dritës, e cila rekomandohet në një shirit LED për aq kohë sa ky. Është një procedurë vërtet e thjeshtë duke përdorur kamerën e iPhone-it tonë.

Efekte, dizajne dhe animacione

Pasi të përfundojë procedura e instalimit, pak a shumë e mundimshme në varësi të dizajnit që keni zgjedhur, ne do të mund të fillojmë të kontrollojmë Dots nga aplikacioni, dhe për këtë kemi kontrollet e zakonshme të ndezjes dhe fikjes si dhe intensitetin. Por më e mira nga të gjitha është të jesh në gjendje të aplikosh dizajne dhe animacione me ngjyra të ndryshme. Ne kemi dhjetëra prej tyre nga aplikacioni, mund të shkarkojmë disa në brezin tonë të dritave dhe të alternojmë mes tyre, madje mund të krijojmë tonën. Një nga opsionet që ofron aplikacioni është të “vizatojmë” dizajnin tonë dhe do ta bëjmë direkt në ekranin e iPhone-it tonë, duke parë rezultatin në shiritin LED në kohë reale.

Një tjetër nga funksionet që na ofron Twinkly është mundësia që animacioni shkon në ritmin e muzikës që dëgjojmë. Për ta bërë këtë, fillimisht duhet të zgjedhim një dizajn që është në përputhje me atë funksion dhe më pas të përdorim mikrofonin e iPhone-it tonë, i cili do të jetë ai që dëgjon muzikën, duke transmetuar ritmin tek dritat, të cilat do të kërcejnë sipas ritmit. të muzikës. Twinkly ofron një aksesor opsional që ju lejon ta bëni këtë pa përfshirjen e iPhone tuaj, të quajtur Twinkly Music, i cili kushton rreth 30 € (lidhje).

HomeKit

Integrimi me HomeKit vjen nga dora e një përditësimi të firmuerit që me siguri do t'ju duhet ta aplikoni sapo të konfiguroni Twinkly Dots me aplikacionin Twinkly. Mund të shkarkoni edhe kodin QR të konfigurimit, por nuk do t'ju duhet ta përdorni sepse nga aplikacioni i prodhuesit do të shtohet automatikisht në aplikacionin tuaj Home. Çfarë na ofron integrimi me HomeKit? Integrimi me të gjitha pajisjet që kemi shtuar, pavarësisht nga marka, mjediset dhe automatizimet, përveçse mund të përdorim Siri në iPhone, iPad, HomePod dhe Apple Watch tonë për ta kontrolluar atë.

Megjithatë, si me të gjithë aksesorët e këtij lloji, ne nuk do të jemi në gjendje të konfigurojmë ngjyrat e foljeve, as të vendosim animacionet. Për këtë, ne gjithmonë duhet t'i drejtohemi aplikacionit zyrtar. Është koha që HomeKit të shtojë këtë lloj funksionaliteti pasi aplikacioni Casa është shumë i shkurtër në këtë drejtim.

Mendimi i redaktorit

Twinkly Dots është një shirit LED shumë i gjithanshëm për shkak të gjatësisë së tij të madhe, aftësisë së tij për t'u përshtatur me çdo strukturë ose dizajn dhe opsioneve të panumërta të ofruara nga aplikacioni Twinkly. Me cilësinë e materialeve që karakterizojnë prodhuesin dhe sistemin e mahnitshëm të hartës së dritës që na lejon të përshtatim animacionet me dizajnin që kemi krijuar, ky shirit LED është i pakrahasueshëm në këtë kohë. Çmimi i saj është 165 €, dhe megjithëse nuk mund të blihet në Amazon për momentin, ka dyqane të tjera online që e shesin dhe mund t'i gjejmë në faqen e internetit Twinkly (lidhje).

Dots
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
165
 • 80%

 • Dots
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 100%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Modele të ndryshme me gjatësi të ndryshme
 • Shumë ngjyra në të njëjtën kohë
 • hartëzimi i dritës
 • Paraqitjet dhe animacionet e shumta
 • Aplikacioni Twinkly me shumë opsione

Contras

 • Funksione të kufizuara në aplikacionin Home

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.