Të kesh një vlerë prej 2 trilionë dollarësh nuk është diçka që të gjithë mund ta thonë

Më në fund Apple arrin të arrijë shifrën që ka pritur për kaq shumë kohë për sa i përket vlerës së saj në treg. Apple bëhet kompania e parë e Amerikës së Veriut që arrin shifrën e kapitalizimi i tregut prej më shumë se dy trilionë dollarë. Dhe me këtë, hidhet një hap më shumë në një kompani që ka luftuar në këtë treg të komplikuar të teknologjisë që nga viti 1976, kur Steve Wozniak dhe Steve Jobs, përkatësisht 21 dhe 15 vjeç, themeluan zyrtarisht kompaninë pas 5 vjet punë të vështirë gjera te cmendura.

Apple bëhet kompania 2.000.000.000.000 $

Ne shohim shumë zero në këtë titull të vogël, por kjo është vlera e kompanisë tani dhe që aktualisht është secila prej tyre Aksionet e fraksionuara të Apple arritën një çmim mbi 468 $ dje pasdite dhe tani ato mbeten pak më pak se 463. Shërbimet e reja muzikore me Apple Music, Apple TV + video, shërbimet cloud në iCloud, fitimet e App Store, shitjet e mira të Mac dhe iPad gjatë izolimit ose Shitjet spektakolare të iPhone së bashku me strategjinë e mirë ekonomike të kompanisë gjatë këtyre viteve kanë bërë që ata të kenë këtë vlerë në treg.

Mund ta themi atë Apple njoftoi një ndarje tjetër të aksioneve 4-në-1 për t'i bërë aksionet e saj më të arritshme investitorëve të vegjël dhe kjo arrihet duke ndarë çmimin e tyre me katër. Me gjithë këtë panoramë, askush nuk mund të mendonte se Apple do të arrinte të arrinte këtë shifër spektakolare të tregut gjatë këtyre ditëve, por më në fund arriti. Tani mbetet për t'u parë se sa të fortë janë iPhone 12 ose modelet e ndryshme të iPhone 12 dhe, mbi të gjitha, për të parë evolucionin e kompanisë në treg tani që ata kanë arritur këtë rekord mbresëlënës. Urime Apple!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.