Si ndihet bota? Merrni pjesë në studimin më të madh mbi shëndetin mendor

studim-shëndet-mendor

Një projekt i quajtur «Si ndihet bota?«, Synon të përdorë një aplikacion për iOS dhe Android në të kryejë studimin më të madh në botë të shëndetit mendor gjatë periudhës njëjavore që fillon më 10 tetor. Qëllimi është mbledh të dhëna nga njerëz të zakonshëm për të identifikuar modelet mendore me emocione, kjo është për të siguruar të dhëna anonime për profesionistët e shëndetit mendor në një përpjekje për të sajuar metoda për të ulur nivelet e vetëvrasjeve në nivel global.

Aplikacioni është krijuar që të marrë vetëm disa sekonda për t'u përdorur., duke kërkuar që njerëzit të zgjedhin një emocion, pastaj të zgjedhin se sa fort ndihet ai emocion dhe të përfundojnë disa pika të tjera të të dhënave, çfarë jeni duke bërë dhe nëse jeni vetëm ose me të tjerët përreth jush.

Si një përfitim për përdoruesit, do të jeni në gjendje të merrni një regjistër të të dhënave tuaja, kështu që ata mund të shohin se çfarë ju bën më të lumtur.

Nëse aplikacioni identifikon modele në emocionet tuaja që mund të kenë nevojë të adresohen, ju do të informoheni për mjetet dhe burimet që mund të jenë të dobishme për ju.

Si ndihet bota? A është sondazhi më i madh demokratik i shëndetit mendor në botë, me synimin për të mbledhur më shumë se 70 milion emocione. Qasja në një grup të madh ndërkombëtar të të dhënave do të thotë kuptim i pashembullt i shëndetit mendor në një gamë shumë të gjerë demografike dhe gjeografike. Të gjitha informacionet do të jenë plotësisht me burim të hapur, që do të thotë se çdo individ, organizatë joqeveritare ose kompani mund të përdorë informacionin e mbledhur. Duhet të theksohet se asnjë informacion personal i identifikueshëm nuk është mbledhur nga asnjë pjesëmarrës.

Bashkëthemeluesi i projektit, Lee Crockford, tha se ndërsa sëmundjet fizike marrin shumë më shumë vëmendje sesa sëmundjet mendore, vetëvrasja është një vrasës i madh i heshtur.

Sipas Fondacionit Amerikan për Parandalimin e Vetëvrasjes, ka më shumë se 42.000 vetëvrasje në SH.B.A. në vit. Kjo është afërsisht 117 njerëz në ditë, me 70% të këtyre vetëvrasjeve të konsumuara nga burrat.

Aplikimi është falas, i pajtueshëm me iOS 8.3 ose më i ri dhe mbështet gjuhën spanjolle.

Si ndihet bota? (Lidhja e AppStore)
Si ndihet bota?falas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.