Si të merrni fotografi me ekspozim të gjatë me iPhone

Merrni fotografi me ekspozim të gjatë me iPhone

Se kamerat fotografike mobile janë bërë zgjidhjet më të përdorura nga përdoruesit për të bërë fotografi kudo është fakt. Për më tepër, falë kësaj kërkese, aftësitë fotografike të celularëve janë zhdukur në kreshendo. Edhe pse ndoshta, kjo pjesë më shumë famë është arritur në fundin e lartë të terminaleve.

IPhone është një nga pajisjet që ofron më shumë mundësi kur bëni fotografi. Dhe më shumë nëse kemi një iPhone 6S e tutje. Pse Epo, sepse me këtë model na u prezantua një mënyrë e re për të bërë fotografi të animuara, e njohur gjithashtu si "Fotografi të Drejta". Sidoqoftë, Me ardhjen e iOS 11 në treg, këto kapje morën më shumë rëndësi dhe efektet e reja mund të shtohen. Dhe një prej tyre është ai që i referohet ekspozimit të gjatë. Tani e tutje marrja e fotografive me një efekt të ekspozimit të gjatë do të jetë e mundur. Le të shohim se si ta bëjmë atë.

Cilat janë fotot me ekspozim të gjatë

Shembull i ekspozimit të gjatë

imazhi: MrWallpaper

Gjëja e parë që duhet t'ju tregojmë është se kjo teknikë është e vështirë të zbatohet. Përveç kësaj, goditja e gjuajtjes gjithashtu ka gjënë e vet. Përdoruesit më të përparuar në fotografi me siguri do të dinë se për çfarë po flasim. Por, për të bërë një përmbledhje të vogël, do të dini se kamerat fotografike kapin imazhe falë pjesëve të ndryshme të mekanizmit të tyre. Por në thelb kjo teknikë është për të marrë atë grila e kamerës mbyllet më ngadalë kur shtypim butonin e grilave. Kjo do të bëjë që gjithçka që ndodh - gjithmonë në lëvizje - të kapet në një imazh të vetëm. Prandaj këto rezultate mbresëlënëse.

 

Gjëja e parë: aktivizoni opsionin Live Photos

Fotografitë aktive të drejtpërdrejta në iPhone

Për të arritur këtë efekt të gjatë ekspozimi në iPhone, gjëja e parë që duhet të kemi është opsioni Live Photos aktiv; përndryshe do të jetë e pamundur t'i jepet efekt qëllimit. Do ta shihni në krye të app ikona të ndryshme shfaqen nën "Kamera" në iPhone "Pesë për të qenë të saktë".

Pikërisht në mes të pjesës së sipërme do të shihni një ikonë me qarqe të ndryshme. Kjo do të jetë në të verdhë me një shenjë të ndezur poshtë. Kjo do do të tregojë se modaliteti Live Photo është aktiv. Tani ju vetëm duhet të përqendroheni dhe të godisni kapjen e imazhit. Ai mendon se duhet të ketë lëvizje në atë kapje, në mënyrë që më vonë ta kemi atë efekt të kapur në fotografi; domethënë, nëse fotografoni një peizazh me të gjithë elementët statik, iPhone vështirë se do të jetë në gjendje të arrijë një efekt të ekspozimit të gjatë në këtë shkrepje.

Tani, nëse marrim një fotografi që tregon një rrugë me shumë trafik - natën do të jetë më spektakolare -, mund të kemi një fotografi me ekspozim të gjatë me disa efekte të mahnitshme. Kjo është arsyeja pse baza në të cilën bazohet efekti i iPhone duhet të jetë e mirë.

Gjëja e dytë: gjeni atë imazh në Fotografitë

Dosja IPhone Live Photos

Pasi të kemi bërë kapjen, do të jetë koha të shkojmë te aplikacioni "Fotografitë" i iPhone. Në fund do të kemi mundësi të ndryshme: foto, kujtime, të përbashkëta dhe albume. Ajo që na intereson është kjo mundësi e fundit. Brenda do të kemi dosje të ndryshme dhe njëri prej tyre do të quhet "Fotografi të Drejta".

Brenda do të jetë kapja - dhe të gjithë të tjerët - që janë marrë me këtë funksion aktiv. Bëni kujdes, nëse nuk kemi bërë shumë më shumë fotografi pas asaj shkrepjeje që na intereson, gjithashtu do ta gjejmë shpejt në opsionin «Fotografitë» në menunë e poshtme. Kur ta hapim, së pari do ta kemi atë imazh.

E treta dhe e fundit: luani imazhin dhe aplikoni filtrin e ekspozimit të gjatë

Shembull ekspozimi i gjatë foto e drejtpërdrejtë besalú

Ne jemi një hap larg arritjes së rezultatit tonë të dëshiruar. Pasi të hapim Foton Live që na intereson, do të shohim që duke shtypur fort mbi të, elementët e imazhit marrin jetë. Ndërsa shtypni imazhin, rrëshqisni gishtin lart; do të shfaqet një menu e re para jush. Saktësisht, janë efektet që mund të aplikoni në atë Foto të Drejtpërdrejta. Dhe janë të radhës: E drejta e gjallë, Buble, Kërcej dhe Ekspozimi i gjatë.

Siç mund ta keni imagjinuar tashmë, është kjo e fundit që na intereson. Pas zgjedhjes së këtij efekti, kjo do të zbatohet direkt në imazh Dhe, nëse kemi arritur pikën bazë, rezultati do të jetë i denjë të ndahet me miqtë dhe familjen tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ndërmarrje dijo

    Faleminderit, nuk e dija. Do ta provoj nesër.