Microsoft lëshon firmware të ri për kontrolluesit Xbox që përmirëson lidhjen dhe vonesën me pajisjet iOS

Xbox lojra me re

Microsoft ka njoftuar, përmes blogut të tij, nisjen e një firmware të ri, ende në beta, për kontrollet Xbox One, Xbox Elite 2 y Kontrolluesit përshtatës të Xbox që përmirësojnë vonesën midis pajisjeve përveç shtimit të mbështetjes për Bluetooth Low Energy që përmirëson lidhjen me pajisjet e menaxhuara nga iOS15 dhe iPadOS 15.

Nëse dëshironi të provoni këtë firmware të ri, mundeni përmes programit Insider të Microsoft -it, një firmware i ri që shton veçori të disponueshme më parë vetëm në kontrolluesit e Serisë X dhe S Series, sipas kompanisë Redmond.

Në deklaratën e Microsoft, mund të lexojmë:

Këta kontrollues tani janë të pajtueshëm me Bluetooth Low Energy, i cili ofron përputhshmëri më të mirë midis pajisjeve dhe lejon një përvojë më të mirë të çiftimit. Mund të luani me valë në kompjuterët Windows 10, iOS 15+ dhe pajisjet Android me Bluetooth Low Energy për të luajtur nga distanca nga tastiera juaj ose për të luajtur në cloud me Xbox Game Pass Ultimate në lëvizje. Pas instalimit të përditësimit të firmuerit, këta kontrollues do të mbajnë mend një host Bluetooth (për shembull, një smartphone) dhe një host Xbox Wireless (për shembull, një tastierë Xbox), kështu që ju mund të kaloni shpejt dhe pa probleme midis pajisjeve të lidhura më parë me një trokitje të thjeshtë të dyfishtë butoni i çiftimit.

Kompania gjithashtu pretendon se përditësimi përfshin mbështetje për inputin e vonesës dinamike që transmeton përgjigjen e kontrolleve në tastierë në një mënyrë shumë më të shpejtë dhe më efikase.

Ky firmware i ri akoma është në fazën alfa, por ju mund të bashkoheni në program Insajderët e Xbox dhe filloj testimin, edhe pse jam në fazën alfa, personalisht do të prisja derisa të arrinte në fazën beta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.