Ming-Chi Kuo: Apple nuk do të jetë në gjendje të plotësojë kërkesat e iPhone X deri vitin e ardhshëm

Të martën e kaluar, 12 shtator, ndër risitë e tjera, Apple prezantoi të vetmet iPhone X të dhjetë vjetorit, një model krejtësisht i rinovuar, pothuajse pa korniza, me sistemin e njohjes së fytyrës ose Face ID dhe karakteristika të tjera.

Më 27 tetor, ka akoma më shumë se një muaj, fillon faza e rezervimit, dhe megjithëse dërgesat e para nuk priten deri më 3 nëntor, kur ajo do të dalë zyrtarisht në shitje, analisti i njohur Ming-Chi Kuo konsideron se iPhone X nuk do të arrijë ekuilibrin e furnizimit / kërkesës deri vitin e ardhshëm.

iPhone X: i shtrenjtë dhe i rrallë

Nuk do të ketë mjaft iPhone Xs për të përmbushur kërkesën, të paktën deri në vitin 2018. Kjo është ajo që pohon analisti i mirënjohur i KGI Securities Ming-Chi Kuo në shënimin e tij të fundit për investitorët dhe në të cilin media ka pasur qasje MacRumors. Sipas Kuo, kërkesa e klientit për iPhone X nuk do të plotësohet plotësisht të paktën deri në gjysmën e parë të vitit 2018.

E vërteta është se nuk është një lajm i ri; Tashmë para debutimit të tij, kishte shumë zëra që po vinin bast për një lansim të mëvonshëm të iPhone X, siç ka qenë, madje edhe për një mungesë furnizimi, siç duket se do të jetë. Nga ana tjetër, arsyeja është e qartë, dhe gjithashtu e përfolur gjatë: kufizimet e furnizimit të komponentëve të caktuar siç është ekrani.

Sidoqoftë, Kuo vëren se arsyeja pse para-porositë e iPhone X nuk do të fillojnë për më shumë se një muaj është për shkak jo vetëm të kufizimeve të furnizimit për disa përbërës, por edhe për shkak të Apple nuk dëshiron të kanibalizojë shitjet e iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus.

Siç ka theksuar ky analist, Dizajni i ri me ekran të plotë së bashku me Face ID do të nxisë kërkesën për iPhone X; Fatkeqësisht, për shkak të kufizimeve të furnizimit, "kërkesa e tregut nuk do të përmbushet plotësisht para 1H18" (gjysma e parë e 2018).

Prandaj, edhe një herë e gjejmë veten me skenarin e trishtuar që marrja e iPhone X si një dhuratë për të tjerët ose për veten tuaj në Krishtlindje, mund të bëhet një detyrë pothuajse e pamundur, siç ndodhi vitin e kaluar me AirPods.

Për më tepër, Kuo ka rishikuar parashikimet e tij të shitjeve për iPhone X uljen e shitjeve nga 45-50 milion në rreth 40 milion njësi gjatë tremujorit të fundit të 2017, dhe ngritjen e shitjeve të 2018 në 80-90 milion njësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zgjohem herët dijo

  Pothuajse e pamundur të marrësh një të tillë? Se nuk është çështje vetëm të ngrihesh në 8 të mëngjesit në 27 Tetor dhe të bësh rezervimin në internet? Unë tashmë e bëra atë me Apple Watch 3 Cellular dhe nuk kisha asnjë problem, ata ma dorëzuan këtë të Premte. Sigurisht që tani koha e dorëzimit është ndërmjet 3 dhe 4 javë, por nëse bëhet në të njëjtën ditë të lëshimit, nuk mendoj se ka ndonjë problem në marrjen e një.

  1.    Jose Alfocea dijo

   Përshëndetje herët, haha. Unë do të them të qartë, por a jeni të vetëdijshëm që iPhone X nuk është në shitje për një ditë, apo jo, por për një vit të tërë, të paktën? Gjëja në lidhje me Apple Watch 3 Cellular është një lajm i mrekullueshëm, por askush nuk ka thënë që ka probleme me atë produkt, prandaj është normale që ta merrni atë në kohë. Nga ana tjetër, një shembull i mirë që përmendim në këtë postim është AirPods. Kur ata më në fund dolën në shitje, mjaft vonë, ju mund të ngriheshit herët sa të donit, madje të mos shkonit në shtrat dhe të ishit i pari, sepse askush nuk ju largoi nga gjashtë javët e pritjes. Kjo situatë është ruajtur deri në këtë verë (7 ose 8 muaj); dhe sigurisht, duke dalë në shitje në fund të nëntorit me një periudhë dorëzimi prej gjashtë javësh "pothuajse e pamundur" për të marrë disa për Krishtlindje. Epo, në të vërtetë ishte e pamundur.
   Dhe së fundmi, çfarë mendoni se do të ndodhte nëse absolutisht të gjithë njerëzit që do të blejnë iPhone X e rezervojnë atë të njëjtën ditë? A mendoni se do të kishte ndonjë problem në marrjen e një? Të shohim, të mos jemi më papistë se Papa. Informacioni është siguruar nga Ming-Chi Kuo, një burim shumë i besueshëm, i cili tashmë këshilloi që iPhone X të dilte në shitje më vonë se iPhone 8, dhe kështu ka qenë.
   Një përshëndetje!

 2.   altergjik dijo

  Ata nuk duan të kanibalizojnë shitjet e iPhone 8 / plus; Kjo u ndodh atyre pasi janë kaq ambiciozë me çmimin, me të vërtetë dua të shoh se kohët e pritjes janë si Airpods, çfarë patate që do të hajë mollën pa marrë parasysh sa e jashtëzakonshme është celulari dhe "të gjithë" e dëshirojnë atë.