Sphero Mini, robot për të mësuar të programojë gjatë lojës

Sphero tashmë na ka bërë që të gjithë të dashurohemi me robotët e tij të ndryshëm që mund t'i kontrollojmë me iPhone dhe iPad. Roboti i tij i ri, Sphero Mini, një variant i modelit Sphero 2.0, do të na lejojë të luajmë dhe të mësojmë të programojmë në një mënyrë argëtuese. Falë dy aplikacioneve të tij të disponueshëm në App Store, bëhet një lodër perfekte për të vegjlit në shtëpi dhe pse jo, për ato jo aq të vegjël.

Madhësia e vogël e tij nuk mund të na mashtrojë dhe të fshehë të gjithë teknologjinë që përfshin brenda: lidhja Bluetooth, akselerometri dhe xhiroskopi, dritat LED, bateria e integruar me autonomi 45 minuta dhe një shpejtësi deri në 1 metër në sekondë. Kontrolloni Sphero Mini me gjeste të tilla si një buzëqeshje ose një shkelje syri, programimi përmes lojërave apo edhe Javascript ... mundësitë e tij janë të shumta me një çmim shumë të volitshëm.

Nga njëra anë, ne kemi aplikacionin Sphero Mini me të cilin mund të luajmë me këtë robot të vogël, duke e kontrolluar atë përmes metodave të ndryshme. Një levë konvencionale, duke përdorur xhiroskopin e iPhone tonë, llastiqe ose përmes gjesteve. Me një buzëqeshje, një shkelje të syrit, një anim të kokës ose një vrenjtje mund ta bëjmë lëvizjen e topit të vogël. Kone dhe kunjat e bowlingut të përfshira në kuti do të jenë plotësuesi perfekt për të luajtur me këtë robot.

Luaj Sphero (Lidhja e AppStore)
Luaj Spherofalas

El Sphero Mini përdoret gjithashtu për të mësuar të programojë me ndihmën e aplikacionit "Sphero Edu". Ka tre mënyra programimi: duke vizatuar, zvarritur blloqe ose duke futur kod me JavaScript. Ky aplikacion mund të përdoret nga të dy fëmijët dhe arsimtarët dhe ata që duan të mësojnë të programojnë.

Ky mini robot është në dispozicion në Amazona me një çmim prej 59,99 €. Po kërkoni një dhuratë për këtë Krishtlindje? Premton të jetë një sukses i vërtetë për të vegjlit në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.