A e kursen jetën baterinë modaliteti i errët në iOS 13? Po dhe shumë

Modaliteti i errët iOS 13

Një nga risitë që kanë ardhur nga dora e iOS 13 gjendet në modalitetin e errët, një mënyrë e errët që gjithnjë ka qenë një nga kërkesat e përdoruesve për disa vite, por që nuk kishte ndonjë kuptim për sa kohë që ekranet që Apple përdorte në iPhone ishin akoma LCD.

El IPhone i parë që implementoi një ekran OLED ishte iPhone X. Që prej asaj kohe iPhone të ri, përveç iPhone XR dhe iPhone 11, të gjithë kanë një ekran OLED. Dallimi kryesor midis ekraneve LCD dhe OLED është se vetëm kjo e fundit ato ndizen LED që tregojnë një ngjyrë tjetër përveç të zezës.

Modaliteti i errët iOS 13

Kjo është, nëse aplikacionet që përdorim na ofrojnë një mënyrë reale të errët, asgjë gri e errët siç ofrojnë disa aplikacione, jo të gjitha LED-të në ekran do të ndizen, por përdoren vetëm ato që tregojnë një ngjyrë tjetër përveç së zezës, e cila gjithashtu na lejon të shijojmë zezakët më intensivë.

Ekranet LCD ndriçoni të gjithë panelin për të treguar çdo ngjyrë përfshirë të zezën, kështu që kursimet që mund të marrim me ekranet OLED nuk do t'i gjejmë kurrë në pajisjet me këtë lloj paneli. Për të na treguar se çfarë është kursimi i baterisë që na ofron modaliteti i errët, djemtë në PhoneBuff kanë kryer një provë të përdorimit të një iPhone XS, si në modalitetin e errët ashtu edhe në atë të dritës.

Për ta bërë provën sa më të saktë që të jetë e mundur, të dy ekranet ishin vendosur të shfaqen 200 gr shkëlqim, një faktor tjetër që logjikisht kontribuon që bateria të zgjasë më shumë ose më pak kohë. Sipas këtyre testeve, iPhone XS me një ekran me modalitetin e errët është aktivizuar Na ofron një kursim 30% të baterisë.

Mënyra e errët jo ideal për përdorim në mes të ditës, kështu që nëse doni të kurseni bateri, gjëja më e mirë që mund të bëni është të programoni operacionin në këtë mënyrë, në mënyrë që të aktivizohet në muzg dhe të çaktivizohet në agim, kështu e kam konfiguruar.

Përveç kësaj, aplikacionet që tashmë e mbështesin këtë mënyrë, aktivizohen dhe çaktivizohen sipas konfigurimit të sistemit, kështu që nuk do të shqetësoheni për aktivizimin dhe çaktivizimin e tij manualisht.

Si të aktivizoni modalitetin e errët në iOS 13

Aktivizo modalitetin e errët në iOS 13

Nëse keni një iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max, aktivizimi ose programimi i operacionit në këtë mënyrë do t'ju lejojë të kurseni një sasi të konsiderueshme të baterisë, për sa kohë që aplikacionet që përdorim janë përshtatur në këtë mënyrë dhe shfaq një mënyrë të vërtetë të errët, me ngjyrën e sfondit plotësisht të zezë.

Dy nga aplikacionet më të përdorura, të tilla si WhatsApp dhe Facebook, ju e dashurit nën ombrellën e Mark Zuckerberg nuk e mbështesin këtë mënyrë, megjithatë, Instagram po është dhe për pak më pak se një javë.

aktivizoni modalitetin e errët në iOS 13Pavarësisht nga modeli i iPhone ose iPad që keni, duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

 • Së pari, ne drejtohemi lart settings (rrota e ingranazheve e treguar në ekranin kryesor të iPhone-it tonë).
 • Tjetra, klikoni në Ekran dhe shkëlqim.
 • Në krye, iOS 13 na lejon të përcaktojmë nëse duam të përdorim modalitetin e dritës ose atë të errët. Tani tjetër, ne kemi mundësinë e vendosni funksionimin e tij automatikisht (përmes një orari ose Pastro deri në muzg dhe errësirë ​​ndërsa është natë).

Ky funksion nuk zëvendëson funksionin Shift i natës, një funksion që ne gjithashtu mund të programojmë funksionimin e tij dhe që është përgjegjës për zverdhjen e ekranit për të eliminuar tonet blu që, sipas studimeve të ndryshme, ndikojnë në cilësinë e gjumit, veçanërisht nëse jemi të ekspozuar ndaj efekteve të tij disa minuta para se të flemë.

Si të aktivizoni funksionin Shift i natës në iPhone / iPad

Aktivizoni Ndërrimin e Natës në iPhone / iPad

aktivizoni funksionin Shift i natës ose programojmë funksionimin e tij, ne mund ta bëjmë atë direkt nga Ekrani dhe opsionet e shkëlqimit të pajisjes sonë.

 • Ne i qasemi opsioneve të konfigurimit të iOS 13 (në këtë rast megjithëse është gjithashtu i disponueshëm në versionet e mëparshme) përmes settings.
 • Tjetra, klikoni në Ekran dhe shkëlqim.
 • Tjetra, ne shkojmë në opsionin Turni i nates.
 • Në dritaren e treguar më poshtë, ne kemi mundësinë të aktivizojmë funksionimin e këtij funksioni përmes një orari specifik. Ne gjithashtu mund të vërtetojmë nëse duam që filtri i verdhë i aplikuar në ekran të jetë pak a shumë intensive.

Pajisjet e përputhshme me funksionin Shift i natës

Turn nate

Funksioni Night Shift erdhi nga dora e iOS 9, dhe është i pajtueshëm me të gjitha modelet iPhone dhe iPad që menaxhohen nga një procesor 64-bit, kështu që modelet e vjetra të iPhone dhe iPad që janë në përputhje me këtë funksion janë iPhone 5s, iPad Air dhe iPad mini 2.

Modaliteti i errët ose Shift i Natës cili është më i mirë?

Si funksioni i modalitetit të errët ashtu edhe ai i Shiftit të Natës ato janë dy funksione krejtësisht të ndryshme kështu që mund të plotësohen  dhe i kanë të dy funksionet të aktivizuara së bashku. Sipas Anna Cox, një profesore në University College London, nuk ka asnjë provë shkencore që modaliteti i errët zvogëlon lodhjen e syve, diçka që bën mënyra e Ndërrimit të Natës ose Dritës së Natës.

Modaliteti i errët zëvendëson sfondin e bardhë me të zi, duke e bërë tekstin të duket i bardhë, megjithatë intensiteti i shkëlqimit të tekstit nuk zvogëlohet, kështu që nëse gjatë aktivizimit të mënyrës së errët, nuk e aktivizojmë mënyrën e Ndërrimit të Natës, lodhja vizuale që do të na ndalojë të flemë do të vazhdojë të jetë e pranishme.

iOS 13 na lejon të aktivizojmë të dy mënyrat së bashku, megjithëse mund të konfigurojmë vetëm mënyrën e errët që të aktivizohet dhe çaktivizohet në varësi të ditës apo natës. Sidoqoftë, funksioni Shift i natës duhet të programojë funksionimin, duke vendosur kohën në të cilën dëshirojmë që ajo të fillojë të zvogëlojë nivelin blu dhe në të cilën duam të ndalet.

Çfarë është Toni i Vërtetë?

Tone True

Një tjetër nga funksionet që modelet më të fundit të iPhone gjithashtu na ofrojnë është funksioni TrueTone, një funksion që është përgjegjës për modifikimin e ngjyrave të treguara në ekran për t'i rregulluar ato në dritën e ambientit të momentit dhe që jini gjithmonë sa më besnikë ndaj realitetit. Ky funksion nuk është i disponueshëm vetëm në iPhone, por mund ta gjejmë edhe në iPad.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.