Si të dini nëse iPhone 7 juaj ndikohet nga Modemgate

Modemgate: Modemi LTE i Qualcom vs. Intel Edhe pse duket se ato janë gjithnjë e më pak të rëndësishme, e vërteta është se nuk ka asnjë iPhone që të ruhet nga porta e kthesës. Hissgate zgjati disa ditë dhe Apple tashmë paralajmëroi në faqen e saj të internetit se iPhone 7 / Plus me shkëlqim të zi do të kishte probleme me mikro-abrazion, por duket se në 2016-n do të shohim një ribotim të Chipgate 2015, por në vend që të jetë një shpejtësi ose problemi i efikasitetit për shkak të përdorimit të chip Samsung, këtë vit duket se kemi modemgate, e njejta gje, por me modemet LTE.

Nëse nuk e dini për çfarë po flas, në Ky artikull botuar këtë pasdite keni një pamje të parë. Problemi është që Apple ka përdorur dy ofrues të modemit LTE për iPhone 7 të saj, i cili nuk do të kishte problem nëse nuk do të kishte Dallimet midis performancës së modemeve Qualcomm dhe internetitl, e para është në përputhje me më shumë rrjete dhe më e shpejtë dhe më e besueshme se e dyta.

A kam modemin Qualcomm apo Intel?

Kjo pasdite ka qenë një ditë shumë e ngarkuar për mua, kështu që nuk kam qenë në gjendje të pyes sa më shumë që do të doja të jepja të gjitha informacionet siç duhej. Tani, me pak më shumë qetësi, tashmë kam rënë në atë që disa prej jush tashmë e dinin: numrat që mund të lexojmë në Insights Cellular janë ato të modelit iPhone. Duke e ditur këtë, ekzistojnë 4 mundësi:

 • Me modemin Intel: modele A1778 (iPhone 7) dhe A1784 (iPhone 7 Plus).
 • Me modemin Qualcomm: modelet 1660 (iPhone 7) dhe 1661 (iPhone 7 Plus).

Për të zbuluar se cili model i iPhone dhe nëse pajisja jonë përdor modemin Qualcomm ose Intel, mjafton që Le të shohim numrin që shfaqet në pjesën e pasme të iPhone 7 ose iPhone 7 Plus (për modelet e zeza duhet të keni shikim të mirë). Ne gjithashtu mund të shikojmë numrin e modelit të pajisjes sonë në afishe prapa kutisë në të cilën u fut iPhone.

A duhet të shqetësohem nëse kam një iPhone 7 me një modem Intel?

Epo, përgjigjja është se varet nga secila. Nga njëra anë, askujt nuk i pëlqen të paguajë njësoj si tjetri për diçka që ofron performancë më të ulët. Nëse duam të jemi më të qetë, mund të mendojmë se gjëja normale këtë vit është që të kemi modemet e Intel, pasi ato janë të pranishme në të gjitha vendet. Të vetmit që nuk preken do të ishin të gjitha versionet amerikane, përveç atyre nga AT&T dhe T-Mobile, të gjitha versionet kineze dhe të gjitha ato nga Japonia.

Në Spanjë, nga ku shkruaj, akoma ne nuk kemi shpejtësi 4G / LTE kështu që Modemgate duhet të shqetësohet, por mund të shqetësohemi se shpejtësia do të bjerë dhe madje do të shkojë nga lidhja 4G / LTE në 3G, e cila do të ishte një rënie e konsiderueshme.

Në çdo rast, prova u krye vetëm në frekuenca shumë të ulëta në të cilat shumë vende të tilla si Spanja nuk operojnë. A jeni i shqetësuar për Modemgate?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tony dijo

  Mirë shkoni dhe ata që kanë një iPhone 6 plus

 2.   Yo dijo

  Dhe a mund të kërkoni që Apple të zëvendësojë atë nga Intel me atë nga Quadcomm?

  1.    Jaja dijo

   Apple nuk ju shet një iPhone me një çip specifik janë karakteristikat e tij, një tjetër gjë është se nuk funksionon për ju dhe ata e ndryshojnë atë

 3.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Zzzzzzzzzzzzz