Apple blen të drejtat për dokumentarin 'Velvet Underground'

Një nga shtyllat e Apple TV + janë dokumentarë, krijime audiovizive në të cilat nga Cupertino ata kanë gjetur vendndodhjen e tyre pasi që platformat e tjera nuk kthehen në të njëjtën mënyrë. Mirë, ka shumë dokumentarë në Netflix ose Amazon Prime Video, por nëse analizoni Apple, do të shihni se si janë "të ndryshëm". Shumë prej tyre rreth muzikës, diçka që gjithmonë ka interesuar Apple, ne e kemi parë atë me dokumentarin rreth Beastie Boys, ose dokumentari i lëshuar së fundmi rreth Bruce Springsteen. Tani Apple sapo ka fituar të drejtat për një dokumentar nga të mëdhenjtë e tjerë: The Velvet Underground… Vazhdoni të lexoni ndërsa ju japim të gjitha detajet rreth këtij dokumentari të shumëpritur Apple TV +.

Dokumentari, drejtuar nga Todd Haynes, na tregoni fillimet e grupit mitik 'The Velvet Underground. Nje grup kryesuar nga Lou Reed dhe drejtuar nga Ando Warhol, dokumentari do të na dërgojë në ahengjet mitike të grupit në shtëpinë e Andy Warhol, ahengje që do të kujtojnë disa nga të famshmit dhe legjendat që marrin pjesë në to.

La Velvet Underground krijoi një tingull të ri që ndryshoi botën e muzikës, duke çimentuar vendin e tyre si një nga bendet më të respektuara të rock 'n' roll. Drejtuar nga regjisori i mirënjohur Todd Haynes (regjisori i biopikut 'Unë nuk jam atje' për Bob Dylan), "The Velvet Underground" tregon se si grupi u bë një gur kulturor që përfaqësonte një seri kontradiktash: grupi është i kohës së tij, por i përjetshëm; letrar por realist; të rrënjosura në artin e lartë dhe kulturën e rrugës.

Shtë një dokumentar që duhet parë, jo vetëm për shkak të asaj që përfaqësoi The Velvet Underground, por për shkak të na sjell një moment në historinë muzikore, vitet '60 në të cilat arti ishte i aftë të kombinonte disiplina të ndryshme. Nuk dihet ende kur do të dalë në treg dokumentari, por pritet të mbërrijë në tremujorin e parë të vitit 2021.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.