Apple blen Turi, një kompani e inteligjencës artificiale për 200 milion dollarë

turi

Gjatë gjithë vitit, Apple blen disa kompani, kompani që më në fund dhe në shumicën e rasteve integrohen në shërbimet e kompanisë. Si zakonisht, Apple konfirmon vetëm blerjen e kompanive por asnjëherë nuk raporton arsyen e blerjes, kështu që media duhet të fillojë të spekulojë për arsyen e blerjes së një kompanie ose një tjetre. Kompania e fundit që Apple ka blerë është Turi, një startup i përqendruar në inteligjencën artificiale dhe ka paguar pak më shumë se 200 milion dollarë për të. Tani për tani, kompania do të vazhdojë të punojë si më parë derisa Apple të përkushtohet se ka ardhur koha për të zbatuar teknologjinë e saj në shërbimet e Cupertino.

Turi është një kompani, me seli në Seattle dhe CEO i së cilës Carlos Guestrin është një ekspert në fushën e inteligjencës artificiale, është përqendruar në zhvillimin e aplikacioneve inteligjente të afta të mendojnë për veten e tyre dhe të mësojnë automatikisht. Turi është krijuesi i mjetit GraphLab Create që na lejon shtoni funksionalitetin e inteligjencës artificiale në aplikime të ndryshme. Shërbimi muzikor streaming Pandora është një nga kompanitë që përdor këtë mjet për të krijuar rekomandime për përdoruesit, kështu që një nga përdorimet që Apple mund të bëjë për këtë kompani mund të jetë në Apple Music, por mund të jetë gjithashtu një ndihmë shumë e rëndësishme për asistenti virtual Siri, për të ardhmen Apple Car ...

Kompanitë më të fundit (Flyby Media, LegbaCore, Emotient, VocallQ ...) që djemtë e Cupertino na kanë blerë tregojnë interesin e kompanisë për inteligjencën artificiale Por ai gjithashtu po përqendron interesin e tij në realitetin virtual, një fushë në të cilën ai nuk e ka vënë kokën për momentin, por siç tha Tim Cook disa javë më parë në një intervistë, ajo është një fushë interesante për të ardhmen. Tani për tani, punonjësit e kompanisë do të vazhdojnë të punojnë në Seattle, ku Apple ka rritur praninë e saj në pesë vitet e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.