Apple blen kompaninë e inteligjencës artificiale Voysis

zëra.ia

Përkundër faktit që Siri është një nga asistentët më të vjetër në treg, në Apple duket se ata nuk dinë ta mprehin në mënyrë që të bëhet një ndihmës i dobishëm çdo ditë. Një provë e vështirësive që Apple ka hasur gjatë rrugës gjendet në aplikacionin Shortcuts, por që mund të ndryshojë në të ardhmen, shpresojmë që jo shumë larg.

Kompania me qendër në Cupertino ka blerë kompaninë e inteligjencës artificiale Voysis, teknologjia e së cilës ka të ngjarë të përdoret për të përmirësuar Siri dhe gjuhën tuaj natyrore, sipas djemve në Bloomberg. Kjo kompani me qendër në Dublin krijon teknologji të inteligjencës artificiale që dëgjojnë dhe përkthejnë zërin njerëzor.

Apple ka konfirmuar blerjen e kësaj kompanie, përmes deklaratës së saj tipike "Ne blejmë kompani të vogla të teknologjisë kohë pas kohe dhe në përgjithësi, ne nuk diskutojmë qëllimet ose planet tona". Por nuk duhet të jesh shumë i zgjuar për të shtuar 2 plus 2 për ta nxjerrë atë përfundim Apple do të integrojë kodin Voysis në Siri në mënyrë që të jeni në gjendje të përgjigjeni në pyetje më specifike.

Një nga karakteristikat kryesore që diferencon Voysis nga programet e tjera të Inteligjencës Artificiale është gjurma e saj e vogël në pajisje, domethënë hapësira që zë. Sapo AI të trajnohet, ajo zë vetëm rreth 25 MB, kjo do të lejojë Apple të ekzekutojë një numër më të madh procesesh në pajisje pa kërkuar një lidhje të dhënash, e njëjta gjë që Google aktualisht ofron me Pixel 4, ku Google asistent nuk ka nevojë për lidhje interneti për të funksionuar.

Gjatë këtyre viteve të fundit, Apple ka mbetur pas Google dhe Amazon, pavarësisht se ishte një nga kompanitë e para që nisi një asistent virtual, një fakt që duket se tani ka filluar të shqetësojë kompaninë e Tim Cook dhe tregohet nga blerjet e fundit që ai ka bërë, blerjet në lidhje me kompanitë e inteligjencës artificiale (Emotient, Turi, VocalIQ dhe Xnor.ai) përveç konfirmimit të synimit të kompanisë për të hyrë në segmentin e altoparlantëve të lirë dhe funksionalë, siç është diapazoni Echo i Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.