Apple dhe Google japin më shumë detaje në lidhje me sistemin e tyre të ndjekjes kundër COVID-19

Njoftimi i Apple dhe Google duke bashkuar forcat në mënyra të pashembullta për të luftuar koronavirusin nuk ka qenë pa polemikë, gjë që i ka detyruar dy kompanitë të përpunojnë dhe të bëjnë disa ndryshime.

Për ata që nuk kanë qenë në dijeni të këtij lajmi, Apple dhe Google njoftuan disa ditë më parë një marrëveshje përmes së cilës të dy kompanitë dhe platformat e tyre përkatëse të lëvizshme, të cilat zënë 99% të tregut botëror, po zhvillonin një sistem që do të lejonte gjurmimin me të cilin njerëz kemi kontakte gjatë gjithë ditës në mënyrë që nëse ndonjë prej tyre ose ne vetë jemi infektuar nga COVID-19, një njoftim do t'u dërgohet të gjitha kontakteve që ata kishin pasur në ditët e fundit. Të dy kompanitë këmbëngulën që privatësia do të ishte e garantuar në çdo kohë, por ato nuk mund të shmangnin dyshimet e autoriteteve evropiane dhe amerikane, përveç gjenerimit të lajmeve të rremë të rastit që madje disa media me qarkullim të madh bënin jehonë.

Ky sistem përdor lidhjen Bluetooth të pajisjeve tona, pavarësisht nëse ato janë pajisje Android ose iOS, prandaj nevoja që të dy kompanitë të jenë dakorduar. Distanca midis pajisjeve do të përdoret për të njohur distancën midis njerëzve që i mbajnë ato, dhe kjo mund të dihet nga forca e lidhjes Bluetooth të vendosur midis tyre. Përveç kësaj, koha që kalojmë me personin tjetër do të merret gjithashtu parasysh. Detaje të tjera si p.sh. nëse iPhone ynë është i lidhur me makinën mund të përdoren për të shmangur alarme false, pasi mund të përkojmë me një person të infektuar secili në makinën tonë të ndaluar në semafor, pa rrezikun e infektimit.

Të dy kompanitë kanë ndryshuar disa aspekte të mënyrës se si funksionon ky sistem, siç është kriptimi që përdoret. Të dhënat janë të koduara, kështu që askush nuk mund t'i përdorë ato edhe nëse është bërë me pajisjen tonë, dhe në vend të kriptimit HMAC që ata treguan në fillim, do të përfundojë duke përdorur kriptimin AES, i cili raportohet se performon më mirë në të gjitha pajisjet. Çelësat e këtij enkriptimi do të gjenerohen rastësisht dhe të përkohshëm, kështu që vështirësia e marrjes së këtyre çelësave do të jetë maksimale edhe duke përdorur inxhinierinë e kundërt.

Sistemi do të ruajë të gjitha të dhënat e kontakteve tona për 14 ditë, dhe në momentin në të cilin një person është regjistruar si pozitiv në COVID-19, ata do të ndalojnë mbledhjen e të dhënave të tyre, pasi që ai person duhet të mbetet i izoluar. Përdoruesit mund të fshijnë informacionin e ruajtur në pajisjet e tyre në çdo kohë, mos harroni se do të jetë një sistem pjesëmarrja e të cilit është vullnetar dhe përdoruesi mund të ndalojë pjesëmarrjen sa herë që dëshiron.

Sistemi do të shkarkojë COVID-19 pozitive një herë në ditë, informacion që do të menaxhohet nga agjencitë përkatëse dhe do t'i krahasojë ato me kontaktet që janë regjistruar në pajisjen tonë. Ky kontroll do të bëhet në pajisjen tonë, jo në ndonjë "re". Pasi të jetë verifikuar lista e shkarkuar, nëse ndonjë nga kontaktet tona përfshihet në listën pozitive, ne do të njoftohemi menjëherë dhe do të na jepen udhëzime se si të veprojmë.

Në një fazë të parë Apple dhe Google do të sigurojnë API-të për zhvilluesit dhe ne do të duhet të instalojmë aplikacionet që sistemi të funksionojë. Kjo do të zhvillohet gjatë gjithë muajit maj. Phaseshtë planifikuar një fazë e dytë në të cilën i gjithë sistemi është i instaluar në pajisjet vetë, pa nevojën e ndonjë aplikacioni që do të instalohet, por përdoruesi duhet të jetë ai që aktivizon funksionin, nuk do të jetë diçka që funksionon si parazgjedhje. Apple dhe Google kanë kërkuar nënvizoni disa pika të rëndësishme për ta bërë të qartë se privatësia është e garantuar dhe se do të jetë diçka plotësisht vullnetare.

 • Përdoruesit do të duhet të aktivizojnë funksionalitetin në pajisjet e tyre
 • Ata mund ta çaktivizojnë atë në çdo kohë pa pasur nevojë të japin një arsye
 • Të dhënat e vendndodhjes nuk janë mbledhur
 • Identiteti i përdoruesit nuk ndahet
 • Identiteti i Bluetooth-it tonë ndryshohet çdo 10-20 minuta në mënyrë që të mos mund të gjurmohemi
 • Njoftimet e ekspozimit bëhen në pajisjet tona, ato nuk ngarkohen në ndonjë re ose nuk ndahen
 • Apple dhe Google do të jenë në gjendje të çaktivizojnë sistemin në mënyrë rajonale kur nuk është më e nevojshme
 • Vetëm organizatat e shëndetit publik mund të kenë qasje në sistem

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.