Apple dënohet të paguajë 22.1 milion dollarë për Acacia

gjykim

Në rast se Apple nuk do të kishte mjaft probleme me Bashkimin Evropian dhe 13.000 milion euro që po pretendon, kompania me qendër në Cupertino është dënuar të paguajë 22.1 milion dollarë për kompaninë Acacia, për përdorimin e patentave të kësaj kompanie pa pasur nevojë kaluar më parë përmes kutisë. Megjithëse nuk është një shumë shumë e madhe, duket se tortilla po i kthehet Apple, gjithmonë e mësuar të shtrihet për të mbledhur para për përdorimin e patentave të regjistruara në emër të saj nga kompani të palëve të treta. Samsung ka qenë një nga kompanitë që i është dashur të paguajë më shumë para për këtë arsye.

Sipas agjencisë Reuters, Acacia Research e çoi Apple në gjykatat e Teksasit dhe si rezultat kompania e Tim Cook u dënua të paguante 22.1 milion dollarë, një shifër shumë më e ulët se ajo që po pretendon Bashkimi Evropian. Por të gjitha drithërat bëjnë një mal. Sipas jurisë, e cila e shpalli Apple fajtor, kompania shkelur qëllimisht një patentë në lidhje me rrjetet mobile.

Juria deklaroi se Apple kurrë nuk kishte treguar se kjo patentë nuk ishte ajo që ata kishin përdorur në pajisjet e tyre. Acacia Research është një kompani që është e përkushtuar për të blerë kompani të tjera që kanë patenta, për të qëndruar me ta dhe kështu të jetë në gjendje të përpiqet të marrë ndonjë përfitim duke hedhur në gjyq kompani të mëdha, për arsye që ndonjëherë nuk kanë ndonjë kuptim. Ky është një shembull i qartë i atë që amerikanët e quajnë troll patentash.

Nuk është hera e parë që Apple përballet me një rast të ngjashëm të përdorimit të patentës nga kjo lloj kompanie kështu avokatët e ndërmarrjes kanë njoftuar se do të apelojnë dënimin të përpiqen të shmangin pagimin e kësaj gjobe ose të ulin shumën e saj sa më shumë që të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.