Apple është paditur për përdorimin e një karuseli për të shfaqur imazhet e produkteve të saj në internet

kërko-mollë-për-përdorimin-carousel-në-faqe

Kur një kompani është e madhe, shumë njerëz përpiqen të nxjerrin dardhat nga pema, dhe denoncojnë gjëra që në fillim mund të duken absurde, por ndonjëherë nuk janë. Një nga çështjet më të fundit është gjetur në padinë e shkeljes së patentave të një kompanie kineze në të cilën kërkoi që Apple të ndalonte shitjen e iPhone 6 në Shanghai sepse nëse dizajni ishte shumë i ngjashëm me njërën nga pajisjet e tyre. Me këtë rast, Apple nuk është dashur të shkojë deri më tani për të marrë një ankesë nga një person nga Pensilvania, i quajtur Samuel Lit, në të cilin ai paditi kompaninë me përdorimin e imazheve të produkteve të saj në formën e një karuseli, sikur të ishte Apple e vetmja kompani që bën.

Trego imazhet e produkteve ose shërbimeve në formën e një karuseli lejon zhvilluesit të shfaqin shumë më shumë informacion në një vend pa e detyruar përdoruesin të lëvizë në faqe. Në fakt, Apple e përdor atë shumë herë në faqen e saj kryesore për të treguar iPhone 6s, iPad Pro, Apple Watch dhe MacBook, pajisjet kryesore të kompanisë për momentin.

Lit pretendon se karuseli i përdorur nga Apple në faqen e saj të internetit po shkel patentën amerikane nr. 8.783.330. Apple tashmë ka më shumë se 20 kërkesa për përdorimin e kësaj patente pa u paguar për të. Patenta përshkruan një "sistem dhe metodë për shfaqjen e grafikës, tekstit, videos, fotografive dhe përmbajtjes tjetër".

Lit po kërkon kompensim i arsyeshëm në formën e honorareve. Kjo nuk është hera e parë që ky person përpiqet të përfitojë nga kjo patentë. Ai më parë kishte një faqe në internet të quajtur YourDisplayCarousel që u hoq në dhjetor të vitit të kaluar. Lit i cili ishte një drejtues radioje, ishte President i Hy Lit Radio Technologies.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.