Apple vs FBI: Privatësia vs Sigurisë

Apple-FBI

Me siguri deri më tani shumë prej jush dinë për konfrontimin midis Apple dhe FBI për të qenë në gjendje të aksesojnë të dhënat e një iPhone 5c në pronësi të autorit të vrasjes së shumëfishtë në San Bernardino. Vetë Tim Cook është dashur të dalë në pah përballë asaj që ai e konsideron një akt "shumë të rrezikshëm" që mund të krijojë një precedent të rëndësishëm kundër privatësisë së gjithsecilit. Këto ngjarje kanë krijuar një debat interesant rreth asaj se sa larg mund të shkojnë agjencitë qeveritare duke përdorur argumentin e sigurisë dhe cilat janë kufijtë e privatësisë sonë. Ne ju tregojmë gjithçka që ka ndodhur deri më tani.

Akti terrorist në San Bernardino

Ndodhi dhjetorin e kaluar 2015. Dy persona, Syed Rizan Farook dhe Tashfeen Malik, vranë 14 persona dhe plagosën 22 të tjerë në San Bernardino, California, në atë që deri më tani duket të jetë një sulm terrorist i lidhur me ISIS. Pas këtyre ngjarjeve të pafat FBI gjeti një iPhone 5c në pronësi të njërit prej vrasësve, Farook, të cilat deri më tani nuk kanë qenë në gjendje të zhbllokohen për të hyrë në të dhënat e tyre.

IPhone dhe sistemi i tij i sigurisë "i pacenueshëm"

Apple ka zbatuar një sistem sigurie në pajisjet e saj iOS që e bën të "pamundur" hyrjen në të dhënat tuaja pa e ditur çelësin që përdor pronari i saj për t'i bllokuar ato. Në të kaluarën, nëse keni arritur të anashkaloni çelësin e mbylljes së pajisjes, mund të keni qasje në shumicën dërrmuese të të dhënave, por sot kjo nuk është e mundur, pasi që praktikisht të gjitha të dhënat janë të koduara dhe dekodohen vetëm pasi të keni futur çelësin. As Apple nuk mund ta anashkalojë këtë bllokim pa e ditur fjalëkalimin e përdoruesit.

Pajisja është një iPhone 5c, të cilit i mungon një sensor i gjurmës së gishtit, kështu që në praktikë pronari nuk mund të detyrohet të heqë çelësin. Apple nuk e di atë çelës dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta njohur atë, sepse nuk ruhet askund në serverat e saj. Në këtë pikë FBI është në një udhëkryq dhe ka arritur një urdhër gjykate që e detyron Apple të të japë qasje në pajisjepor si mund ta besh pa celesin?

FBI dëshiron që Apple të krijojë një "derë të pasme"

Për një kohë të gjatë, shërbimet e inteligjencës amerikane dhe organet e tjera qeveritare kanë kërkuar nga Apple që të krijojë një mënyrë për të hyrë në të dhënat e ruajtura në një nga pajisjet e saj. Një "derë e pasme" që lejon, në raste të caktuara, Apple mund të kërkohet qasje kundër vullnetit të pronarit të pajisjes, ose të paktën, pa pëlqimin e tyre.

Me këtë rast, ajo që FBI i kërkon Apple është se krijoni një version të sistemit që, i instaluar në pajisjen e rikuperuar, lejon disa gjëra:

  • Vendosni kodet e hyrjes së pakufizuar derisa të gjeni një të saktë, pa u fshirë të dhënat e iPhone kur tejkalohet numri maksimal i lejuar.
  • Shmangni periudhat e pritjes pas disa hyrjeve të gabuara, të cilat mund të zgjasin deri në një orë
  • Të jesh në gjendje të futësh kodet e hyrjes duke përdorur portën e pajisjes, në mënyrë që të mos jetë e nevojshme të bëhet manualisht nga ekrani.

Në fund të fundit, ajo që FBI dëshiron të bëjë është lidhni një kompjuter me iPhone 5c që përmes «forcës brutale» njihet me çelësin e hyrjes, duke futur të gjitha kombinimet e mundshme automatikisht dhe pa pajisje që të fshijë të dhënat si një mekanizëm sigurie, diçka që iOS do ta bënte automatikisht pas disa përpjekjeve të pasuksesshme. Për këtë, ai i ka kërkuar Apple të krijojë një sistem operativ të modifikuar që e lejon atë, dhe që do ta përdorte në këtë rast dhe në aq shumë të tjerë që FBI i konsideron të përshtatshme.

Tim Cook nuk pranon të bëjë një gjë të tillë

Edhe pse urdhri i gjykatës është i qartë, Vetë Tim Cook, CEO i Apple, refuzon ta bëjë këtë, dhe do të përdorë të gjithë mekanizmat që ligji juaj ju ofron për ta shmangur atë.

Kur FBI na ka kërkuar të dhëna që i kemi në zotërim, ne ua kemi ofruar atyre. Apple përputhet me të gjitha urdhëresat e gjykatës, dhe ne e kemi bërë këtë në çështjen San Bernardino. Ne kemi vënë në dispozicion të FBI-së inxhinierët e Apple për t'i ndihmuar ata në hetim.

Ne kemi shumë respekt për profesionistët e FBI-së dhe besojmë në mirësinë e qëllimeve të tyre. Deri më tani ne kemi bërë gjithçka që kemi në fuqinë tonë për t'ju ndihmuar. Por tani Qeveria e Shteteve të Bashkuara po na kërkon diçka që nuk e kemi dhe që ne gjithashtu e konsiderojmë si jashtëzakonisht të rrezikshme për ta krijuar. Na është kërkuar të krijojmë një derë të pasme në iPhone. FBI po vë në rrezik të drejtat tona dhe lirinë që pretendon të mbrojë.

Privatësia apo siguria?

Itshtë e qartë se debati është hapur: Deri ku shkon e drejta e njerëzve për të ruajtur privatësinë e tyre? A duhet Apple të vendosë armët e nevojshme në duart e FBI në mënyrë që ata të mund të spiunojnë çdo qytetar kur e gjykojnë të nevojshme? Po sikur ai mjet i krijuar për FBI të binte në duart e njerëzve të tjerë? Me pak fjalë, a i justifikon qëllimi mjetin?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.