Apple kërkon falje për dëgjimin e Siri dhe njofton se çfarë do të bëjë nga tani e tutje

Altoparlantët e zgjuar mbeten në qendër të të gjitha kritikave për dyshimet që ato krijojnë në lidhje me privatësinë e përdoruesve të tyreDhe asnjë nga gjigandët e teknologjisë nuk është i lirë nga këto dyshime, madje as Apple. Disa javë më parë polemikat u hodhën për diçka që nuk e fshehu, por që as nuk e publikoi qartë: Apple dëgjoi bisedat e përdoruesve të saj për të përmirësuar Siri.

Një program përmirësimi Siri në të cilin kompanitë e nënkontraktuara nga Apple dëgjuan ato që i thamë asistentit të tyre, po, në mënyrë anonime, por që ngriti shumë pyetje në një kompani që vazhdimisht pretendon të respektojë në maksimum privatësinë e përdoruesve të saj. Si rezultat i këtyre kritikave, programi i përgjimit u pezullua dhe sot Apple tashmë ka njoftuar ndryshimet që do të aplikoni për të.

Polemika: Apple ju dëgjoi

Inevshtë e pashmangshme: nëse doni që një asistent virtual të përmirësohet, duhet të dëgjoni atë që i kërkohet atij që të jetë në gjendje të dijë nëse është kuptuar saktë dhe nëse përgjigjja që është dhënë është e sakta. Kjo procedurë bëhet nga të gjitha kompanitë e mëdha, përfshirë Apple. Kjo është mënyra se si ai e bën atë shumë të qartë në dokumentet e tij të privatësisë, ai nuk e ka fshehur atë në asnjë kohë, por as ai nuk e kishte atë shumë të arritshëm për publikun. Kësaj duhet t'i shtohet edhe një e metë tjetër e madhe (për mendimin tim) e cila ishte gjithashtu se ata njerëz që po dëgjonin nuk ishin punonjës të Apple, por të kompanive të punësuara për të.

Sipas kompanisë, vetëm 0,2% e të gjitha kërkesave të bëra tek Siri ishin dërguar, një përqindje shumë e ulët, por duke marrë parasysh që do të ketë miliona kërkesa në ditë, numri absolut ishte shumë i lartë. Të gjitha këto biseda ishin anonime, ai që i dëgjoi ato në asnjë moment nuk mund të dinte identitetin, ose llogarinë iCloud, vendndodhjen, etj. përdorues. As përqindja e ulët dhe as anonimati i përdoruesve nuk shërbyen për të qetësuar kritikat dhe ata nuk kishin zgjidhje tjetër përveç se të pezullonin programin dhe për këtë arsye t'i dëgjonin ata.

Zgjidhja: ju vendosni nëse ai ju dëgjon apo jo

Kompania është përgjigjur shpejt, si mund të ishte ndryshe. Në një kohë kur privatësia është aq e diskutueshme, kompania që mburret me respektin më të madh për këtë mall të rrallë nuk mund të përballojë këto gabime, dhe pasi pezulloi programin e vlerësimit Siri (dhe dëgjimi i tyre) ka njoftuar se do të rifillojë së shpejti atë program me ndryshime të rëndësishme për të respektuar sa më shumë të jetë e mundur privatësinë e përdoruesve.

Ndryshimi themelor është se, Si parazgjedhje, asnjë bisedë e përdoruesit me Siri nuk do të regjistrohet. Transkriptimet automatike të gjeneruara nga kompjuteri do të vazhdojnë të bëhen për të përmirësuar ndihmësin, por pa regjistruar biseda ose dëgjuar nga askush. Vetëm ata përdorues që dëshirojnë kështu do të jenë në gjendje të marrin pjesë në programin e zgjerimit Siri duke lejuar që kërkesat e tyre të regjistrohen dhe të dëgjohen. Sigurisht, anonimiteti garantohet nga kontrolle të rrepta.

Ato regjistrime që merren nga përdoruesit që e lejojnë vullnetarisht do të dëgjohet vetëm nga punonjësit e Apple, nuk do të ketë kompani jashtë kompanisë. Në rast se Siri është aktivizuar në mënyrë të gabuar, ai regjistrim do të fshihet menjëherë. Për më tepër, përdoruesit që bien dakord të marrin pjesë në këtë program përmirësimi Siri do të jenë në gjendje të tërhiqen nga ai në çdo kohë që ata dëshirojnë ta bëjnë këtë. Këto ndryshime do të arrijnë në vjeshtë, duke ndjekur azhurnimet përkatëse të softuerit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.