Irlanda i përgjigjet Komisionit Evropian: 'Apple nuk na ka borxh'

selia-mollë-në-irlandë-tape

Irlanda t'i bashkohet Apple në apelimin e gjetjeve të Komisionit Evropian ku ato tregojnë se Apple i detyrohet vendit më shumë se 14 miliardë dollarë taksa të prapambetura.

Parlamenti i Irlandës votoi 93 (pro) me 36 (kundër) të Mërkurën në mbrëmje për të apeluar kundër vendimit që doli javën e kaluar. Qeveria tani është përqendruar në kërkimin e Komisionit Evropian për të ndryshuar vendimin e saj, e cila tregon se ka pasur një trajtim tatimor "të veçantë" nga Irlanda me Apple nga 2003 deri në 2014.

Irlanda mund të fitojë 13 miliardë euro (14.5 miliardë dollarë) në të ardhura nga taksat me këtë vendim, por zyrtarët qeveritarë dhe ligjvënësit e thonë këtë vendosja e kësaj gjobe do të dëmtonte reputacionin e vendit si një vend i mirë për të bërë biznes.

Pas një hetimi dy-vjeçar, Komisioni Evropian arriti në përfundimin se Apple paguajti vetëm 500 euro për milion euro fitime në 2003 dhe se norma ra në 50 euro për milion euro në 2014.

Apple është një nga kompanitë më të shquara shumëkombëshe që operon në Irlandë, një vend që ka bërë shumë për të tërhequr investime të huaja direkte në dekadat e fundit. Apple ka rreth 6.000 punonjës në vend dhe ajo është zotuar të mos ndalojë ose ulë investimet e saj atje si rezultat i vendimit të Komisionit Evropian.

Pas një debati të mërkurën e kaluar, ligjvënësit votuan kundër disa ndryshimeve që kishin ndaluar ose vonuar apelimin. Votimi përfundimtar përfundoi në 10 pasdite (koha lokale), menjëherë pasi Apple kishte mbaruar ngjarjen e saj, ku iPhone 7 u lansua në San Francisco.

Udhëheqësit irlandezë që lobuan për thirrjen thanë se kthimi te trajtimi tatimor që Apple ka marrë në vitet e fundit mund të trembë sipërmarrësit e tjerë të huaj. Vendimi i Komisionit Evropian bazohet në rregulla që as nuk ekzistonin në atë kohëata thanë.

“Pasiguria i frikëson investitorët dhe shkakton vonesa të investimeve. Sepse Apple nuk na ka borxh, ”tha Mary Mitchell O'Connor, Ministre e Punës, Biznesit dhe Inovacionit dhe Anëtare e Parlamentit.

Për më tepër, kundërshtarët kundërshtuan vendin që luftonte me një vendim që mund të shtonte miliarda në arkat e qeverisë.

CEO i Apple Tim Cook javën e kaluar tha se vendimi i Komisionit Evropian është një 'plehra politike«, Duke thënë se të dy Apple dhe Irlanda ishin në përputhje me rregullat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Karluena dijo

    Kjo shpjegon shumë pse Apple refuzon të bëjë fatura ligjore spanjolle, vetëm fatura.