Apple mohon akuzat që merr nga "Paradise Papers"

Apple ka lëshuar një deklaratë në të cilën mohon raportet nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hetues (ICIJ) duke pretenduar se Tim Cook & Co. mund të ketë përdorur mënyra krijuese të reja për të anashkaluar një goditje të madhe të BE mbi praktikat e saj të diskutueshme të taksave në Irlandë.

Sipas të ashtuquajturave "Paradise Papers" të marra nga firma ligjore e taksave në det të hapur Appleby, Apple kohët e fundit riorganizoi dy filialet e saj kryesore Irlandeze si rezultat i pretendimeve të evazionit fiskal nga BE.

Me sa duket gjigandi i teknologjisë me bazë Cupertino informoi Komisionin Evropian, si dhe rregullatorëve në Shtetet e Bashkuara dhe Irlandë, në zgjedhjen që ai bëri në Channel Island të Jersey si parajsën e tij të re të taksave pasi përfitoi nga i ashtuquajturi përjashtim i dyfishtë Irlandez i taksave për vite me rradhë.

«Ndryshimet që bëmë ato nuk i ulën pagesat tona të taksave në çdo vend ", tha një zëdhënës i Apple për New York Times. "Në Apple ne ndjekim ligjet dhe nëse sistemi ndryshon, ne do të pajtohemi," shtoi ai. «Ne mbështesim fuqimisht përpjekjet e komunitetit global drejt reformës së taksave gjithëpërfshirës ndërkombëtar dhe një sistem shumë më i thjeshtë.

Apple është tatimpaguesi më i madh në botë

Deklarata, të cilën Apple e ka titulluar "Faktet në lidhje me Pagesat e Taksave të Apple", tregon pasaktësitë në raportet e Konsorciumit Gazetarë Investigativë Ndërkombëtarë:

  • Ndryshimet që Apple bëri në strukturën e saj të korporatave në 2015 u krijuan posaçërisht për të ruani pagesat tuaja të taksave në Shtetet e Bashkuara, për të mos ulur taksat tuaja diku tjetër. Asnjë operacion ose investim nuk u transferua nga Irlanda.
  • Larg nga të qenit "i paprekshëm nga Shtetet e Bashkuara", Apple paguan miliarda dollarë taksa për Shtetet e Bashkuara me një normë ligjore prej 35 përqind në të ardhurat tuaja nga investimet e parave të huaja.
  • Shkalla efektive e taksave e Apple për fitimet e huaja është 21 përqind, një shifër kjo lehtë llogaritet nga regjistrat publik. Kjo normë ka qenë konstante për shumë vite.

Muajin e kaluar, në përgjigje të pyetjeve nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativ, Apple dha deklaratën e mëposhtme:

Debati i taksave Apple nuk ka të bëjë me atë se sa kemi borxh, por se ku i detyrohemi. Si tatimpaguesi më i madh në botë, ne kemi paguar më shumë se 35 miliardë dollarë në tatime mbi të ardhurat në tre vitet e fundit, plus miliarda dollarë më shumë në taksa të pronës, taksat e pagave, taksat e shitjeve dhe TVSH-në. Ne besojmë se të gjitha kompanitë kanë përgjegjësi të paguajnë taksat që u detyrohen, dhe ne jemi krenar për kontributet ekonomike që u bëjmë vendeve dhe komuniteteve ku ne bëjmë biznes.

Sipas sistemit aktual ndërkombëtar të taksave, fitimet tatohen në bazë të vendit ku krijohet vlera. Taksat që Apple paguan për vendet rreth botës bazohen në atë parim. Shumica dërrmuese e vlerës së produkteve tona krijohet në mënyrë të padiskutueshme në Shtetet e Bashkuara, ku ne bëjmë projektin, zhvillimin, punën inxhinierike dhe shumë më tepër, kështu që shumica e taksave tona u detyrohen Shteteve të Bashkuara.

Kur Irlanda ndryshoi ligjet e saj të taksave në 2015, ne u pajtuam me ndryshimin e vendbanimit të filialeve tona Irlandeze dhe u raportuam në Irlandë, Komisionin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Ndryshimet që bëmë nuk i ulën pagesat tona të taksave në asnjë vend. Në fakt, pagesat tona ndaj Irlandës u rritën ndjeshëm dhe në tre vitet e fundit ne kemi paguar XNUMX miliard dollarë taksa atje, shtatë përqind e të gjitha taksave të të ardhurave të korporatave të paguara në atë vend. Ndryshimet tona siguruan gjithashtu që detyrimi ynë tatimor ndaj Shteteve të Bashkuara nuk u zvogëlua.

Ne e kuptojmë se disa do të dëshironin të ndryshonin sistemin e taksave në mënyrë që taksat në shumëkombëshet të shpërndahen ndryshe në vendet ku ata operojnë dhe ne e dimë që mund të ketë pikëpamje të ndryshme se si duhet të funksionojë kjo në të ardhmen. Në Apple ne ndjekim ligjet dhe nëse sistemi ndryshon, ne do të pajtohemi. Ne mbështesim fuqimisht përpjekjet e komunitetit global drejt një reforme gjithëpërfshirëse ndërkombëtare të taksave dhe një sistemi shumë më të thjeshtë dhe do të vazhdojmë të avokojmë për këtë.

Deklarata e Apple mbyllet në këtë- Kompania paguan taksa si korporatat e tjera të mëdha, por nëse ligji e lejon atë të paguajë më pak taksa, Apple do të përfitojë plotësisht nga ligji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.