Apple mohon se ka ndonjë qëllim për të blerë Tidal

zbaticë-familje-zbritje

Disa javë më parë, Kanye West i diskutueshëm u ngrit i frymëzuar dhe filloi të botonte një seri cicërimash që i kërkonin Apple të ndalonte marrëzinë dhe të blinte platformën e muzikës streaming Tidal menjëherë. Muaj më parë, u publikuan disa zëra rreth interesit të mundshëm nga ana e Apple për të marrë këtë shërbim, thashetheme që kanë ardhur dhe janë zhdukur që nga fillimi i vitit, por që nuk janë bërë më të vërteta. Por duket se kompania me qendër në Cupertino dëshiron të zgjidhë këtë çështje dhe në një intervistë që Jimmy Lovine i ka dhënë mediumit BuzzFeed News, ai ka konfirmuar se nuk kanë ndërmend të blejnë Tidal.

Në intervistë, udhëheqësi i Apple Music, Jimmy Lovie shpjegon se Apple është krejtësisht i vetëdijshëm se si po funksionon në mënyrë të pavarur, duke ndjekur hartën e saj të vendosur kur ata filluan shërbimin e muzikës. Ai më tej shprehet se nose janë të interesuar në blerjen e një shërbimi muzikor në mënyrë që të rrisin numrin e pajtimtarëve, e cila aktualisht qëndron në 17 milion, siç u njoftua nga Tim Cook më 7 shtator në konferencën në të cilën Apple prezantoi iPhone të ri 7, Apple Watch Series 2 dhe AirPods.

Motivimi që Apple mund të ketë në të kaluarën për të marrë përsipër Tidal është marrëdhëniet e ngushta të këtij shërbimi me artistët gjë që do të lejonte mundësinë për të fituar përmbajtje ekskluzive. Mbani në mend se brenda Tidal jo vetëm që gjejmë Jay-Z por ka edhe Alicia Keys, Madonna, Chris Martin, Calvin Harris, J. Cole ...

Rivali i tij kryesor sot, Spotify, njoftoi dje se tashmë ka arritur 40 milion pajtimtarë që paguajnë, shifra mbresëlënëse që na tregojnë se si shërbimi suedez ka më shumë se dyfishuar atë të Apple Music në gjashtë muajt e fundit, në të cilën Apple Music ka arritur 4 milion abonentë të rinj për 10 të Spotify.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.