Apple ndalon nënshkrimin e iOS 15.0.1

Apple ndaloi nënshkrimin e lëshimit të parë publik të iOS 15 në fillim të tetorit. 20 ditë më vonë, kompania me bazë në Cupertino thjesht hiqni dorë nga nënshkrimi i iOS 15.0.1, që do të thotë se përdoruesit që kanë përmirësuar pajisjet e tyre në iOS 15.0.2 ose iOS 15.1 nuk mund të zbresin më në iOS 15.0.1.

iOS 15.0.1 u lëshua për përdoruesit më 1 tetor për të rregulluar një defekt që po i pengonte përdoruesit zhbllokoni modelet e iPhone 13 duke përdorur Funksioni i shkyçjes së Apple WatchMe Por nuk ishte problemi i vetëm me të cilin u përballën përdoruesit e parë që përditësuan iOS 15.0.

Ai gjithashtu rregulloi një çështje që bëri që aplikacioni Cilësimet ta shfaqte atë gabimisht hapësira ruajtëse e pajisjes ishte e plotëMe Disa ditë më vonë, Apple lëshoi ​​iOS 15.0.2 me edhe më shumë rregullime të gabimeve.

Aktualisht, Apple ka testuar iOS 15.1 për disa javë, një version që është aktualisht është në numrin beta 4, version që do të shtojë funksionin SharePlay dhe video codec ProRes për përdoruesit e iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max.

iOS 15.1 do të dalë më 25 tetor, së bashku me versionin përfundimtar të macOS Monterey, edhe pse siç u konfirmua nga Apple në fillim të gushtit, Funksionaliteti i SharePlay nuk do të jetë i disponueshëm deri në vjeshtë.

E njëjta gjë ndodh me funksionin e Kontrollit Universal, një veçori që gjithashtu nuk do të jetë e disponueshme me fillimin e macOS Monterey.

Versionet e mëparshme nuk mund të instalohen më

Kthimi në modelet më të vjetra të iOS është zgjidhja e vetme që kanë përdoruesit kur pas përditësimit, terminali i tyre fillon të mos funksionojë siç duhet. Nëse jeni në mesin e këtyre përdoruesve dhe nuk e keni nënvlerësuar atë kohë, e vetmja gjë që mund të bëni tani është prisni për lëshimin e iOS 15.1.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.