Apple Pay tani në dispozicion në Francë

pagesa e mollës

Pothuajse dy vjet pas fillimit të Apple Pay në Shtetet e Bashkuara, teknologjia e pagesave elektronike Apple Pay sapo ka zbritur në Francë, duke u bërë vendi i tetë ku mund të përdoret kjo teknologji pagese për të bërë blerje në dyqane dhe pagesa në shërbime. Aktualisht kartat MasterCard dhe Visa, së bashku me kartat e debitit nga Banque Populaire, Restorant Ticket, Carrefour Banque dhe Caisse D'Epargne mund të shtohen në aplikacion për të bërë pagesa me to. Siç mund ta lexojmë në faqen franceze Apple Pay, kartat Boon dhe Orange do të mbështeten në të ardhmen së bashku me zgjerimin e Apple në vend.

Kartat mund të shtohen përmes aplikacionit Wallet, duke klikuar në Shto kartë krediti ose debiti. Për të qenë në gjendje të përdorin këtë funksion pajisja duhet të jetë iOS versioni 8.1 ose më i lartë. Apple Pay punon nga iPhone 6 në mënyrë të pavarur ose nga iPhone 5 ose më i lartë në kombinim me Apple Watch. Apple Pay është gjithashtu i disponueshëm në iPad Air 2, iPad Mini 3, iPad Mini 4 dhe të dy modelet iPad Pro.

Aktualisht Apple Pay është në dispozicion në Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kina, Australia, Kanada, Zvicër, Singapor dhe Francë. Në fillim të vitit Tim Cook njoftoi se Apple Pay do të mbërrinte në Spanjë gjatë gjithë vitit, megjithatë në fjalën e fundit Apple njoftoi vendet e ardhshme ku teknologjia e pagesave elektronike të Apple do të jetë e disponueshme, por në atë listë të vendeve nuk gjejmë ndonjë Spanja

Duket se aleanca që Apple arriti me American Express për të ofruar këtë formë të pagesave elektronike në Spanjë nuk ka paguar dhe kompania me qendër në Cupertino ka vendosur të negociojë drejtpërdrejt me bankat për të ofruar Apple Pay direkt pa ndërmjetës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.