Si Apple mund të heqë kordat e sigurisë nga iPhone-t e saj

dyqan molle-japoni

Disa ditë më parë ju thamë që Apple po fillonte të hiqte kordat e famshëm të sigurisë që parandalojnë (ose pengojnë) që ne të mund të marrim një iPhone nga ato që gjenden në ekranet e dyqaneve të kompanisë. Megjithëse po ndodhte vetëm në disa dyqane të MB dhe SH.B.A., Ishte e habitshme që Apple e la iPhone-in e saj plotësisht "të lirë" pa ndonjë pengesë të dukshme që mund të parandalonte dikë ta vendoste në xhep dhe ta merrte në shtëpi. Tani ne dimë më shumë detaje se si Apple mbron këto terminale për të dekurajuar miqtë nga të tjerët.

Përveç sistemeve të dukshme të alarmit që do të fiken në momentin që ju do të dilni nga dyqani me një nga këta iPhone në dorë, kamerat e sigurisë që janë shpërndarë nëpër vende strategjike në dyqanet e tyre (ato janë të vështira për t'u gjetur, por nëse i kërkoni do t'i gjeni), dhe rojet e sigurisë që monitorojnë, së bashku me vetë punonjësit, veçanërisht kur shohin që shfaqen njerëz që mund të jenë të dyshimtë, Apple është siguruar që në një rast të pamundur që të keni qenë në gjendje të merrni iPhone tuaj në shtëpi pa u zbuluar, ju nuk jeni duke marrë asgjë, por një peshë e bukur e bukur letre se nuk do t'ju sjellë dobi. Si bën? Me softuer të ndryshëm të instaluar se iPhone normal.

Nuk është hera e parë që Apple e bën këtë, në fakt të gjitha pajisjet që janë në tabelat e ekranit kanë një sistem të veçantë operativ. Kompjuterët Mac fshijnë të gjithë përmbajtjen e përdoruesit sa herë që rinisin, pajisjet iOS nuk ju lejojnë të vendosni një çelës kyçi, çdo ndryshim që bëni në faqen kryesore të Safari, për shembull, do të zhduket pas një kohe, ose fotot që bëni me pajisjen do të fshihet automatikisht sa herë që terminali rindizet. Përveç këtyre veçorive, Apple ka shtuar një sistem të ri që e bën pajisjen plotësisht të bllokuar sa më shpejt që del nga dyqani dhe lidhja WiFi me rrjetin lokal është e humbur. Në këtë mënyrë, kompania as nuk do të shqetësohet duke përdorur funksionin "Gjeni iPhone tim" për ta bërë këtë, do të jetë automatike dhe terminali do të jetë plotësisht i papërdorshëm. Rrezikoni një krim vetëm për të marrë një peshë letre? Nuk kam shumë kuptim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Rafael Pazos dijo

  Më shumë se një mund të përdorë pjesët e brendshme, baterinë, ekranin, kamerën etj.

  Më duket e saktë që Apple e bën këtë, megjithëse ata mund ta bëjnë atë edhe në iPhone origjinal, duke hequr kështu dhimbjen e kokës.

 2.   Korebcn dijo

  Me sa di unë, Barcelona tashmë e ka bërë këtë për një kohë të gjatë për të hequr kordonin.

 3.   andin22 dijo

  1- Çaktivizoni Wi-Fi para se të niseni për të parë nëse rrëzohet
  2- Fikeni dhe ndizeni në modalitetin DFU për ta kthyer iOS-in më të ri në të

  IMEI ose numri serik është vërtet "i bllokueshëm"

  1.    Antonio Kuelar dijo

   Në kohën e futjes së ipsw të ri iOS, dhe fillimin, ai do t'ju kërkojë llogarinë icloud të lidhur me pajisjen, kështu që do të shërbente vetëm për pjesët siç thonë ata.

   1.    sas dijo

    çfarë di gjithçka ... nëse molla dëshiron ta bllokojë, do ta bllokojë, as DFU as h ** stiadas të bekuara. Siç thonë ata, vetëm për pjesë

    1.    andin22 dijo

     Po, çfarëdo që të thoni .. Atëherë shihni një kinez që e bën atë dhe brekët tuaj bien .. Sidoqoftë është më mirë të jetosh në komoditetin e injorancës dhe të mos mendosh shumë, apo jo? Oh

     1.    zotërinj dijo

      na ndriço me mençurinë tënde të hakerit dhe kështu ti shikon diçka për të ditur mes aq «injorancës» saqë sipas teje ka ... tani është pushimi! Nëse Apple dëshiron ta bllokojë atë, ajo do ta bllokojë, pavarësisht se si njerëzit kinezë, pakistanezë ose irakianë pengojnë të mashtrojnë me telefon.