Apple fillimisht konsideroi vendosjen e sensorëve Apple Watch në rrip

orë e re-mollë

Aktualisht të gjitha modelet e orëve inteligjente sensorët janë të integruar në pjesën e poshtme të pajisjes në mënyrë që në këtë mënyrë matjet të jenë më precize, pasi që si rregull i përgjithshëm, përveç nëse e veshim pajisjen shumë të lirshme, gjithmonë është në kontakt me lëkurën tonë për të bërë matje. Sidoqoftë, megjithëse mund të duket opsioni më logjik, ai ndezi një debat të madh në ambientet e Cupertino kur u ndërmorën hapat e parë për të krijuar Apple Watch, pasi shumë prej inxhinierëve ishin në favor të integrimit të sensorëve në rripat e pajisja dhe jo në pjesën e poshtme të saj.

Por vendosja e sensorëve në rrip gjithashtu ka pjesën e vet të logjikës, megjithëse nuk ishte praktike. Sipas Bob Messerschmidt, një ish-punonjës i Apple që mori pjesë në zhvillimin e Apple Watch, ideja e vendosjes së sensorëve në rrip është për shkak të çështjes së matjes, pasi nëse ato do të ishin të vendosura në pjesën e poshtme të doreve ( mu në mbylljen e rripit), këto do të ishin më korrekte sesa në krye të saj.

Por kjo u përplas me planet e Apple për të krijuar një gamë të gjerë të shiritave të këmbyeshëm, rripat që nëse do të duhej të integronin sensorët do të rriteshin në çmim, nëse tashmë ka disa modele që janë shumë të shtrenjta për ato që janë në të vërtetë. Apple Watch, si iPhone, iPad dhe produktet e tjera janë pajisje që kompania nis për të bërë biznes dhe shitja e rripave po sjell përfitime të mëdha, megjithëse shumë përdorues preferojnë të përdorin rripat e palëve të treta të prodhuara në Kinë që shiten në tregu për një të dhjetën e asaj që kushtojnë origjinalet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.