Apple ul çmimin e hapësirës ruajtëse SSD në iMac

zhbllokimi automatik-macOS-sierra

Duket se jo gjithçka që lidhej me Mac do të qëndronte në MacBook Pro të ri dhe Touch Bar-in e tyre. Ndërsa të gjithë vendosën synimet e tyre në laptopët, kompania e Cupertino e ka parë të arsyeshme të ulë çmimin e zgjerimit të hapësirës ruajtëse SSD në gamën e tij të kompjuterëve desktop, më specifikisht në iMac. Në këtë mënyrë, ato bëhen pak më të volitshme, veçanërisht në modelet me hapësirë ​​të bollshme, meqenëse kompjuterët desktop kanë tendencë të kërkojnë më shumë hapësirë ​​ruajtëse në përgjithësi, veçanërisht kur i njëjti kompjuter përdoret nga disa anëtarë të së njëjtës familje.

Kështu, para ngjarjes, hapësira ruajtëse 512 GB varionte midis 300 dhe 400 dollarë, ndërsa pas ngjarjes këto çmime kanë rënë mesatarisht me rreth 100 dollarë. Nga ana tjetër, nëse dëshironi të merrni një Mac Pro, mund të përfitoni edhe nga ky "zbritje", dhe kjo është që ruajtja e 512 GB memorie SSD të kushtojë vetëm 200 $, një total që supozojmë se kompensohet me pjesa tjetër e makinës, me të vërtetë e shtrenjtë.

E njëjta gjë ndodh me ruajtjen e 1TB, e cila ishte rreth $ 800 dhe $ 900 dhe që ndodh të kushtojë midis $ 600 dhe $ 700 përkatësisht, kjo për iMac të nivelit fillestar 27 inç. Nga ana tjetër, kjo ulje e hapësirës ka arritur edhe MacBook Air, laptopin hyrës të kompanisë Cupertino, i cili vuan të njëjtat ulje që po shohim.

Kjo mund të jetë metoda e Apple për të na bërë të shohim se SSD-të që ka përfshirë në MacBook Pro të ri janë me të vërtetë një përparim, uljen e çmimit të kujtesave konvencionale SSD, Nga ana tjetër, ato janë ende jashtëzakonisht të shpejta, të paktën për aq sa mund të shohim me një përdorim krejtësisht të përditshëm dhe rutinë. Pra, është koha të hedhim një vështrim në një Mac nëse ajo që prisnit ishte një ulje e hapësirës ruajtëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.