Apple vazhdon të humbasë terrenin në Kinë

Përsëri në "Shkolla Fillore Universiteti i Komunikimit të Kinës"

Përkundër përpjekjes titanike që kompania me bazë në Cupertino ka bërë këto dy vitet e fundit, duke hapur 40 dyqane në vend, numrat që vijnë nga Kina nuk janë ato që priste kompania. Për një kohë tani Kina nuk është më ekonomia që besonte vit pas viti me hapa të mëdhenj dhe gëzimi ekonomik i viteve të fundit po ngadalësohet. Në betejën e Apple kundër prodhuesve kinezë, sipas shifrave të fundit, ne mund të shohim se si Vivo dhe Oppo kanë tejkaluar kompaninë, sipas studimit të fundit nga Strategy Analytics.

shitjet e iphone-në-kinë

Sipas këtij studimi, dërgesat e pajisjeve në Kinë ato kanë rënë nga 9,7 milion në tremujorin e dytë të 2015 në 7.3 milion në këtë tremujor të dytë. Kjo rënie e dërgesave është shkaktuar nga rënia e pjesës së tregut nga 9,2% vitin e kaluar në 6,7% sot. Përdoruesit kinezë kanë vënë bast këtë vit të kaluar në prodhuesit vendorë si Vivo dhe Oppo, të cilët po ofrojnë terminale me cilësi të mirë me një çmim të pamposhtur, duke rritur nivelin e kënaqësisë dhe ndërgjegjësimin e markës midis përdoruesve. Në vitin e fundit, Vivo ka arritur të rrisë pjesën e saj të tregut nga 7,4 në 11,9 aktuale, ndërsa Oppo ka shkuar nga 6,9 në 13,9%.

Mbërritja në tregun e Vivo dhe Oppo ajo gjithashtu ka dëmtuar seriozisht Xiaomi, e cila ka kaluar nga një pjesëmarrje tregu prej 18,6% në 11,7%. Mungesa e inovacionit dhe çmimet gjithnjë e më të larta të terminaleve të saj po i japin dëm kompanisë ndërsa Huawei vazhdon të drejtojë tregun, duke marrë 2 pikë më shumë se vitin e kaluar.

Sipas llogarive që Apple paraqiti ditën tjetër, Të ardhurat e kompanisë me bazë Cupertino janë ulur 33% në këtë tremujor të fundit krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Apple është e vetëdijshme që Kina po pushon të jetë një burim i rëndësishëm i shitjeve dhe aktualisht bast i saj kryesor është India, ku ajo ka marrë tashmë autorizimin nga qeveria për të filluar zgjerimin e saj në vend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   ColdGrub1384 dijo

    numrat haha