India konfirmon se Apple është përgjegjëse për pagat e pasigurta në çdo fabrikë prodhimi

Nuk është folur për një kohë të gjatë, por e vërteta është se Kushtet e pasigurta të pagës në vende si India i vënë kompanitë e mëdha si Apple në qendër të vëmendjes që gjithnjë e më shumë lëvizin më shumë procese të prodhimit në këto vende. Apple fiton shumë para nga çdo iPhone që bën, por a ofron një pagë jetese për të gjithë të përfshirë në prodhimin e këtyre pajisjeve? Tani qeveria e Indisë sapo ka folur në lidhje me Përgjegjësia e Apple si një kompani me pagat e ulëta të fabrikave të saj prodhuese në Indi. Po, ata kanë përgjegjësi të plotë. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet e kësaj polemike të re me paga të pasigurta në vende si India.

E gjithë kjo vjen pas një trazira në fabrikën Wistron në Bangalore, Indi. Një trazirë që çoi në ndalimin e linjës së montimit të iPhone. Ishte e tillë që punonjësit e paqartë sulmuan njësitë e asamblesë, thyen dritaret dhe madje ndezën një zjarr brenda uzinës. Wistron, përgjegjës për prodhimin e iPhone në Indi, vlerëson se këto trazira kanë shkaktuar një dëm prej rreth 60 milion dollarë te kompania. Arsyeja? pagat e pasigurta që nuk u rishikuan kurrë pas takimeve midis punëtorëve dhe burimeve njerëzore.

"Sipas Aktit të Punës së Kontratës (Rregullorja dhe Heqja) i vitit 1970, kontraktori është përgjegjës për pagimin e pagave dhe punëdhënësi kryesor është përfundimisht përgjegjës për të," tha një prej tyre. Kjo nënkupton që autoritetet mund të kërkojnë shpjegime si nga Apple ashtu edhe nga Wistron.

Por siç mund ta shihni në paragrafin e mëparshëm, Ligjet e punës në Indi e bëjnë të qartë se pas një dështimi si ky midis punonjësve dhe Wistron, është Apple, një kontraktuese, e cila duhet të marrë përsipër të situatës dhe të pranojë përgjegjësinë. Nga ana e saj, Apple do të hetojë situatën e këtyre punëtorëve, ata madje kanë ndërprerë të gjitha kontratat me Wistron derisa të sqarohet kjo situatë. Diçka e ngjashme me atë që ndodhi me Pegatron disa muaj më parë pasi zbulova atë punëtorët do të kishin punuar jashtë orarit pa u paguar, diçka që e bëri Apple të ndalojë prodhimin e saj në Pegatron për shkelje të kodit të sjelljes të Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ariu Trincoso dijo

  Njeri, nuk mund të jetë. Molla është e freskët. Molla është e freskët. Apple kujdeset, së pari për Apple, pastaj Apple dhe në fund Apple. Apple prodhon produkte vetëm për njerëzit që kujdesen (ose mendojnë se janë të rëndësishëm). Apple është blerë me çmime qesharake të larta për të marrë fotografi dhe për të përdorur mesazhe të çastit.
  Njerëzit profesionistë që blejnë Apple e bëjnë këtë për disa arsye:

  1. Bëni logon të dukshme që njerëzit ta shohin
  2. Të jesh në gjendje të them në çdo bisedë "Unë bëra ... me iPhone tim, në vend që të them, si çdo person normal", e bëra ... me celularin tim.
  3. Kënaquni të paguani absolutisht për gjithçka
  4. Duke u shqetësuar se, nëse paguajnë një pako për një celular, një pjesë e mirë do të arrijë tek punëtorët indianë që i mbledhin ... jo… jo.
  5. Thuaj që Steve Jobs i ka udhëzuar ata.

  Nuk e di, më vjen shumë keq për të.