Apple bllokon funksionin e iCloud Private Relay të iOS 15 në Rusi

Stafeta Private iCloud nuk do të shohë dritën në Rusi

iOS 15 dhe iPadOS 15 sjellin me vete një nga veçoritë më ambicioze të Apple: Stafetë private iCloud ose stafetë private iCloud. Shtë një mjet që lejon përdoruesin të fshehë IP -në e tij në çdo kohë parandalimi i shërbimeve nga marrja e një profili vendndodhjeje. Apple njoftoi në beta 7 të iOS dhe iPadOS 15 që do të linte funksionin në formën e një beta publike dhe do të lëshohej zyrtarisht por do të çaktivizohej si parazgjedhje. Disa muaj më parë Apple njoftoi disa vende që nuk do ta shihnin këtë funksion për shkak të problemeve me legjislacionin e tyre. Sot ne e dimë këtë Qasja në të gjithë Rusinë në funksion është bllokuar dhe ka të ngjarë të shtohet në listën e vendeve ku funksioni nuk do të jetë i disponueshëm.

Artikulli i lidhur:
Stafeta Private iCloud bëhet një veçori beta në beta më të fundit të iOS 15

Stafeta Private iCloud nuk do të shohë dritën në Rusi

Transferimi privat iCloud është një shërbim që ju lejon të lidheni praktikisht me çdo rrjet dhe të shfletoni internetin me Safari në një mënyrë edhe më të sigurt dhe private. Siguron që trafiku që del nga pajisja juaj të jetë i koduar dhe përdor dy stafetë të pavarur të internetit në mënyrë që askush të mos mund të përdorë adresën tuaj IP, vendndodhjen tuaj dhe aktivitetin tuaj të shfletimit për të krijuar një profil të detajuar rreth jush.

Në qershor, Tim Cook siguroi që Stafeta Private iCloud nuk do të arrinte në Bjellorusi, Kolumbi, Egjipt, Kazakistan, Arabinë Saudite, Afrikën e Jugut, Turkmenistan, Ugandë dhe Filipine. Në intervistë, ai siguroi se nuk kishte asnjë pengesë tjetër përveç arsyeve rregullatore në secilin vend. Prandaj, versionet përfundimtare të iOS 15 dhe iPadOS 15 nuk do ta prezantonin këtë funksion dhe në rast të hyrjes në vend nuk do të ishte i disponueshëm për përdorim.

 

Disa orë më parë tweet -et filluan të shfaqen dhe lajm përdoruesit me iOS dhe iPadOS 15 betas ata nuk mund të shfletonin me Stafetë Private iCloud në Rusi. Në fakt, do të shfaqet një mesazh që thotë: 'Stafeta Private iCloud nuk është e disponueshme në këtë rajon'. Prandaj, Apple mund të ketë bllokuar funksionin në Rusi. Prandaj, do t'i shtohej vendeve në të cilat mjeti nuk do të jetë i disponueshëm që nga fillimi zyrtar i sistemeve operative. Gjithashtu i shtrirë në macOS Monterey, ndoshta.

Transferimi Privat i ICloud përdor dy serverë të ndryshëm për fsheh IP -në dhe vendndodhjen e përdoruesitMe Në serverin e parë IP origjinale eliminohet dhe në të dytin sinjali kthehet në serverin e destinacionit. IP-ja që dërgohet është një adresë e rreme që gjeo-lokalizon IP-në origjinale për të qenë në gjendje të marrë përmbajtje të personalizuar. Edhe pse adresa IP e përdoruesit është e fshehur dhe pengon serverët të krijojnë profile të shfletimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.