Apple përjashton Fakespot nga AppStore, për shkak të Amazon?

App Store
mollë mbetet i hekurt për sa i përket standardeve të tij, App Store është bari i tij i pathyeshëm i plazhit dhe kështu do të vazhdojë të jetë për aq kohë sa ata mund të kenë atë fuqi që kaq shumë kompani përpiqen t'ua heqin atyre. Shembulli i fundit është ai hile epike me Fortnite që dha aq shumë për të folur dhe që duket se po kalon në ujë të bora.

Fakespot është hequr kohët e fundit nga App Store iOS dhe gjithçka është për shkak të një keqpërdorimi të funksioneve që vetë Amazon ka denoncuar. Një gjigant që ankohet tek një gjigant tjetër për të shpërdoruar një të vogël, nuk është ironike?

Nga MacRumors, Kompania e Jeff Bezos (Amazon) paraqiti një ankesë zyrtare me Apple duke kërkuar heqjen e Fakespot. Ky aplikacion që ka qenë i disponueshëm vetëm për dy muaj në Dyqanin e Aplikacioneve iOS lejon përdoruesit të identifikohen në Amazon përmes motorit të tij të kërkimit dhe ndërsa ju hidhni një sy produkteve, ajo po analizon vlerësimet rreth tyre. Siç mund ta imagjinoni, qëllimi i aplikacionit është të zbulojë vlerësime të diskutueshme dhe kështu të shmangë blerjen e një produkti bazuar në vlerësime që janë plotësisht false, diçka për fat të keq gjithnjë e më e zakonshme në dyqanin më të madh në internet në botë.

Kjo nuk u duk se i pëlqeu shumë Amazon-it, i cili akuzoi Fakespot për shkeljen e udhëzuesit 5.2.2 të App Store që parandalon aplikimet nga monitorimi dhe shfaqja e përmbajtjes nga ofruesit e palëve të treta pa autorizim paraprak. Sipas Amazon, informacioni që tregon Fakespot mund të jetë mashtrues (një lloj si rishikimi i rremë). Nga Në këtë mënyrë, Apple ka bërë të njëjtën gjë dhe ka vazhduar me eliminimin e menjëhershëm të Fakespot, i cili duket se i ka ditët e numëruara, sepse nuk mund ta imagjinojmë se si shërbimi do të jetë në gjendje të mbijetojë për sa kohë që nuk ka autorizim nga Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.