Apple kërkon një pjesë të artikujve të menjëhershëm në Facebook

Facebook është në rrugë të bëhet më shumë sesa thjesht një rrjet social, pasi platforma Facebook përdoret gjithnjë e më shumë nga miliona përdorues për të mësuar rreth lajmeve të fundit rreth tyre, pavarësisht nga skandalet e shumta të lajmeve të rreme. Tani Facebook po punon për shpërblimin e botuesve që botojnë lajme në formatin e tij Artikuj të Shpejtë të Shpejtë., ekuivalenti i Google AMP.

Sidoqoftë, Apple nuk dëshiron të rri duarkryq duke parë shumë dollarë që kalojnë para syve të saj përmes iOS, ajo padyshim që synon të marrë pjesën e saj të tortës, ose të paktën të përpiqet shumë.

Siç është botuar Rikodo, botuesit dhe botuesit mund të fillojnë të shohin përfitimet e postimit në Artikujt e Çastit të Facebook më shpejt. Padyshim që të gjitha këto para do të bëheshin përmes reklamave ose përmes pajtimeve të disa përdoruesve në formate të caktuara botimesh. Sido që të jetë, ne tashmë e dimë që Applet ka një politikë të rëndësishme tarifimi për të gjitha blerjet e bëra në aplikacion për iOS, subjekt i të cilit zhvilluesit e tjerë si Spotify ose Netflix tashmë janë ankuar me bollëk, duke parë që fitimet e tyre totale të ulen me gati 30%, meqenëse Apple e vlerëson këtë lloj transaksioni në atë mënyrë.

Sido që të jetë, kompania Cupertino dëshiron të zgjedhë nga këtu dhe atje, kjo është mënyra se si ndarja e saj e "shërbimeve" si Apple Music dhe iCloud përparon e pandalshme, duke prodhuar tashmë më shumë përfitime sesa shumë produkte të kompanisë si iPad ose MacBook. Me sa duket mania e Apple duke u përpjekur të fitojë para për të gjithë përmbajtjen që kalon përmes iOS po punon mjaft mirë për të, dhe gjithashtu do të gjuajë 30% të të gjitha këtyre transaksioneve që bëhen në Facebook ... Si do ta marrë Mark Zuckerberg?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.