Apple dëshiron të lërë Qualcomm pas dhe të ngasë 5G-në e saj

5G 5g

Kompania Cupertino shumë shpesh ka probleme me ofruesit të cilët dëshirojnë të përfitojnë nga suksesi i telefonave bllok dhe për ta bërë këtë ata ushtrojnë presion me elementët e harduerit që mollë i udhëzon ata. Një nga kompanitë me të cilat Apple ka pasur më shumë probleme është pikërisht Qualcomm.

Modemi Qualcomm 5G që monton iPhone është një nga pjesët më të shtrenjta të produktit dhe Apple dëshiron të bëjë së shpejti pa shërbimet e tij. Për këtë, kompania Cupertino ka një plan kurioz për të ardhmen që mund të jetë një realitet shumë më shpejt sesa imagjinojmë.

Për këtë, Apple ka filluar të projektojë modemin e saj 5G dhe do ta porosis atë nga një prodhues i palës së tretë. Kjo është saktësisht e njëjtë me atë të procesorit të saj, siç e dini mirë Qualcomm është një lider në procesorët për pajisje të lëvizshme dhe prodhon për kompani të mëdha dhe posaçërisht terminalet e mëdha falë performancës së provuar të gamës së saj Snapdragon, megjithatë, Apple preferon të projektojë procesorin e vet dhe t'ia besojë TSMC, performanca dhe aftësitë e të cilit janë më se të provuara në të gjitha termat. Ka ardhur koha për të bërë të njëjtën gjë saktësisht me modemin 5G.

Për të filluar, Apple do të fillojë të përdorë modemin e saj 5G në të ardhmen iPad Pro. që do të mbërrinte me një ekran OLED në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm, domethënë nga qershori. Të paktën këto janë informacionet nga të cilat kanë mundur të qasen AppleInsider.

Sido që të jetë dhe duke marrë parasysh që Apple tashmë e ka bërë këtë lëvizje në gamën MacBook ku ka lënë Intel pas dhe ka zgjedhur procesorin e saj M1, nuk është çudi që në vijim është modemi 5G telekomunikues duke lënë plotësisht produktin Qualcomm pas, gjë që padyshim do të ndikojë në Qualcomm më shumë sesa Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.