Apple detajon specifikimet e lidhësit të rrufesë femër

iphone-6-plus-vetëtima

El Lidhës femër në portin rrufe është diçka që e kemi parë vetëm në pajisjet iOS. Ai që shumica e prodhuesve përdorin për aksesorët e tyre është versioni mashkull i lidhësit, megjithatë, në disa raste mund të duket e nevojshme të përdorni këtë lidhës në versionin e tij femëror.

Apple tashmë është në negociata me prodhues të ndryshëm të aksesorëve që ata të implementojnë lidhësin e ri në produktet e tyre. Siç e dini, kjo kërkon të jesh pjesë e programit MFi (Made for iPhone) dhe për këtë arsye, përputhen me disa nga rregullat që Apple ka detajuar:

 • Lidhës femër do të përdoret në shumë pajisje të tilla si altoparlantët, kutitë e baterive të brendshme, bateritë e jashtme, doke, etj. Shumë prej këtyre aksesorëve sot përdorin lidhësin microUSB por me Rrufeja femërore, ne mund të përdorim kabllot që Apple furnizon si standard në secilën pajisje aktuale iOS.
 • Duhet të ofrojë mundësi të karikimi dhe sinkronizimi i njëkohshëm. Somethingshtë diçka që tashmë e kemi sot, por që Apple dëshiron ta mbajë në këtë version të lidhësit të saj të pronarit.
 • Vetëm një port Rrufe për pajisje shtesë. Me këtë specifikim u themi lamtumirë aksesorëve që lejojnë karikimin ose lidhjen e pajisjeve të shumta në të njëjtën kohë.
 • Pa kabllo dhe pa furnizim me energji elektrike. Apple dëshiron që prodhuesit të ulin kostot e prodhimit, duke i kërkuar përdoruesit të përdorë karikuesin USB dhe kabllon Lightning. Natyrisht, nëse specifikimet elektrike kërkojnë një furnizim me energji elektrike me një tension ose amperator tjetër, do të jetë e nevojshme ta përfshini atë për të shmangur dhimbjet e kokës. Edhe kështu, për Apple ideale do të ishte që të mos përfshiheshin asnjë kabllo shtesë ose karikues ose furnizues të energjisë.
 • Karikimi më i shpejtë: Një nga avantazhet e Rrufesë ndaj microUSB është mbështetja për të karikoni më shpejt baterinë e pajisjeve iOS. Apple rekomandon prodhuesit e aksesorëve që produktet e tyre të jenë të afta të furnizojnë një rrymë karikimi prej 2,4A, me 1 Amp që është minimumi i kërkuar nga kompania.

Megjithëse ende pa datë Për të parë aksesorët e parë me një portë rrufeje femërore, ky lidhës hap një gamë krejt të re mundësish dhe është në të njëjtin nivel me lidhësin e vjetër 30-pin. A e mbani mend dokun universal të Apple? Ndoshta me këtë lidhës të ri do të shohim diçka të ngjashme për disa muaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.